Новини
Новини Київської області
Вишгород
Суспільство

Київська ГЕС відзначає 55-річчя


18 грудня 1964 року відбувся пуск першого гідроагрегата, і гідроелектростанція дала перший струм. Нині об’єкт стабільно працює і модернізується

Мабуть, якби не Київська ГЕС,  то Вишгород так би й залишився селом, яким і був тоді, на початку  60-х років минулого століття, коли почалося будівництво гідроелектростанції, яка мала стати першою в Дніпровському каскаді ГЕС.

Люди, переважно молодь, які будували об’єкти, спочатку розселялись у майже непристосоване житло – у бараки, брандвахти, навіть у намети.  

Перший директор Київської ГЕС, Герой України Семен Поташник

Перший директор гідроелектростанції, Герой України Семен Поташник розповів журналісту «Погляду», що його першим житлом була брандвахта. «Це такі баржі, облаштовані під якесь житло, правда, я жив там недовго. Потім мене, як досвідченого гідроенергетика, переселили в загальний будинок, зведений недалеко від ГЕС, де у мене була одна кімната, куди я привіз дружину й дочку. А потім почали будувати котеджі, по суті, багато з того, що у Вишгороді є зараз, зведене в ті часи. Я не знаю, що було б зараз у Вишгороді, якби не ГЕС, але ж  зараз це – районний центр, прекрасний культурний центр».

Київська ГЕС стала містоутворюючою для Вишгорода. На  Дніпровському правобережжі було зведено житловий комплекс для гідроенергетиків, а також інфраструктуру – школи, дитсадки, магазини тощо. Адже у Вишгороді збільшувалась кількість жителів, бо ж багато робочих рук вимагало  і будівництво ГЕС, і обслуговування запущеного в дію об’єкта.

ДОВІДКА. Київська ГЕС – перша (верхня) сходинка Дніпровського каскаду гідроелектростанцій, розташована на річці Дніпро й знаходиться в кількох кілометрах від Києва. Станція входить до структури філії «Каскад Київських ГЕС та ГАЕС». На Київській ГЕС вперше в колишньому СРСР використано низьконапірні горизонтальні капсульні гідроагрегати. Унікальність Київського гідровузла полягає в тому, що тут вперше в практиці вітчизняного гідробудівництва будівля ГЕС була об'єднана з бетонною водозливною греблею з 20 водозливами.

Директор філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС»
Ярослав Касьянюк

Ярослав Касьянюк, директор філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго», розповів журналістам «Погляду»: «Київська ГЕС була споруджена в рекордні терміни. Початок спорудження – 60-й рік, введення повної потужності – у 1968 році. Але 18 грудня 1964 року відбувся пуск першого гідроагрегата, тобто  ГЕС дала перший струм, то ж саме це визначило день народження станції. Щороку це свято поєднуємо з Днем енергетика, який відзначаємо 21 грудня, і ми завжди у ці дні згадуємо ті часи, коли наші батьки і діди будували ГЕС. Сьогодні ми зібралися з колективом, привітали колектив, зробили святковий концентр. Також зібрали наших ветеранів, щоб привітати їх із визначною датою , згадати ті часи, вони діляться своїми спогадами, це дуже цікаво, розповідають те, про що ніхто й не знав. Також завтра буде ще один святковий захід. Однак оскільки Київська ГЕС , які і всі працюють цілодобово, то вахтовий персонал, ремонтний, аварійний персона працює, адже світло і тепло має бути в оселях цілодобово».

Під час урочистого заходу, який відбувся сьогодні на Київській ГЕС, як і годиться, звучало багато теплих слів, добрих побажань, а ще були нагороди і від компанії, й від професійних спілок, квіти й подарунки. Керівництво філії також порадувало співробітників повідомленням про майбутню премію. Також говорилось про те, що протягом року було посилено «соціальний пакет» для співробітників.

«На філії ГЕС і ГАЕС –540 працівників. Для нас колектив – це все. Це наша гордість, наша надія, адже перед нами стоїть велике завдання – це надійна і безпечна експлуатація станції, - каже Ярослав Касьянюк. - Я прийшов сюди у 2000 році, то ж працюю тут уже тривалий час, і протягом усього цього часу побачив, що у нас працюють тільки професіонали, і я дуже вдячний, що працюю з висококваліфікованими людьми».

Привітав колектив і Генеральний директор ПрАТ «Укргідроенерго» Ігор Сирота.

Генеральний директор ПрАТ «Укргідроенерго»
Ігор Сирота

«Сьогодні без гідроенергетики важко уявити стабільне функціонування паливно-енергетичного комплексу, житлово-комунальної сфери та цілих галузей економіки. Адже саме завдяки стабільній роботі гідроелектростанцій забезпечується покриття пікових навантажень, регулювання частоти та потужностей мережі, а також мобільний аварійний резерв в Об’єднаній енергосистемі України», підкреслив Ігор Сирота.

А Ярослав Касьянюк розповів про розвиток ГЕС, про те, як відбувається її модернізація. «На Київській ГЕС уже завершилась реконструкція основного обладнання, зараз реконструюємо допоміжне обладнання. Звичайно, вкладаємо у це багато коштів. У цьому році вдосконалили гідротехнічні споруди, тобто ми зробили реконструкцію міжсекційних швів, і деякого гідротехнічного обладнання. Зараз відбувається масштабна реконструкція на Київській ГАЕС. До речі, наступного року ГАЕС виповниться 50 років».

ДОВІДКА. Потужність Київської ГЕС у 1968 році після запуску усіх 20 гідроагрегатів склала 362 МВт. Станом на 01.01.2019 р. встановлена потужність Київської ГЕС складає 440 МВт.

Фото автора та з відкритих джерел