Кримськотатарський орнамент "Орьнек" у мереживі Криму: виставка в Києві
У Національному музеї історії України відкрилась виставка «Орьнек. В мереживі Криму», присвячена кримськотатарському орнаменту. Орьнек з 2018 року внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Виставка триватиме з 19 травня до 1 червня.
c |
На виставці представлені унікальні експонати традиційного кримськотатарського мистецтва, зокрема зразки вишивки, побуту, ремесел та ювелірних виробів із фондів Національного музею історії України та Музею історичних коштовностей (філії НМІУ).
Кримськотатарський орнамент Орьнек та його елементи переважно використовуються у вишивці, на одязі, взутті, головних уборах як декор, на різних видах аксесуарів, у ювелірних прикрасах, на предметах побуту: керамічному та металевому посуді, виробах з деревини, хатньому приладді, в оздобленні меблів, килимових покриттях.
Сплетіння східного візерунку: сновні мотиви поділяють на дві групи: рослинні та геометричні. Рослинний орнамент характерний для вишивки, різьблення по каменю, ювелірного мистецтва. Геометричні мотиви переважають в ткацтві та килимарстві.
Кримські татари й досі дарують один одному рушники із цим орнаментом у найбільш значущі свята та події. Ці рушники дбайливо зберігають впродовж життя.
Тканини та елементи одягу були універсальним предметом дарообміну під час усіх сімейних та громадських ритуалів: під час обрізання («суннет»), під час весілля («той»), вишиті кисети та хустки разом із худобою дарували переможцям традиційної боротьби («куреш») та кінних змагань («кошу»). Наречена готувала нареченому комплект подарунків із дев’яти предметів, усталених традицією: кисет, підв'язки для шкарпеток, рушник для обряду гоління, пояс «очкур» тощо.
Виставковий проект «Орьнек. В мереживі Криму", за задумом організаторів, має стати символічною шаною пам’яті жертвам геноциду і політичних репресій кримських татар, зі способом життя, поведінкою та культурою якого не погоджувався російський, а пізніше - радянський імперський режим, намагаючись знищити і стерти пам'ять про це.
«Виставка відтворює не лише минуле нашого народу, а й розкриває таланти сучасних кримськотатарських майстрів. Кожен стенд демонструє надзвичайно філігранну роботу того чи іншого майстра і розкриває самобутність і красу кримськотатарської культури», - зазначив під час відкриття виставки Рефат Чубаров.
«Орнамент Орьнек - це унікальне явище світової культури, пов'язане своєю тематикою, символікою з давньою історією Криму, з усіма цивілізаціями, які пройшли через цю землю. Впродовж сторіччя техніка орнаменту не тільки зберігалась та передавалась від покоління до покоління через ужиткові елементи, а й постійно розвивалась. У цьому орнаменті - ідентифікація цілого народу, його історії, традицій та культури, яка передавалася з покоління в покоління, навіть у складні часи», - сказав міністр культури Євген Нищук.
Для широкого огляду вперше представлені унікальні експонати: рідкісна срібна курильниця, футляри для Корану, ювелірні прикраси, колекція старовинних вишитих кисетів кін. ХІХ – поч. ХХ ст. та багато інших.
Виставка особлива тим, що поруч із музейними раритетами на ній представлені твори ужиткового мистецтва сучасних майстрів із Криму, створених за традиційною орнаментикою, а також зразки традиційних чоловічих та жіночих кримськотатарських костюмів, реконструйованих за зразками ХІХ ст.
Орнамент орьнек використовують у кераміці (Рустем Скибін, Марина Курукчі, Мамут Чурлу, Ельдар Гусенов), килимарстві (Мамут Чурлу, Ірина Тесленко), у художніх панно (Гульнара Неглядено, Мамут Чурлу, Юлія Тулупова) та розписі на склі (Зера Аблязісова, Афізе Юсуф-кизи)
Партнери виставки: АЛЄМ, громадська організація - колекція ужиткового мистецтва проекту «Візерунки миру» за підтримки SDC (Швейцарська агенція розвитку та співробітництва), Мала академія наук України, кафе кримськотатарської кухні Musafir.
Куратор виставки: Олексій Савченко, старший науковий співробітник відділу пізньосередньовічної, ранньомодерної та нової історії України.
Адреса Національного музею історії України: вул. Володимирська, 2.
Довідка ІА"Погляд":
Відповідно до наказу Мінстерства культури України від 12 лютого 2018 року, кримськотатарський орнамент «Орьнек»та знання про нього, внесені до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Відтепер цей орнамент охоронятиметься законами України. Про це йдеться у наказі Міністерства культури України та додатку до нього. Подання культурного об’єкту ініціювала громадська організація «Алєм» спільно з майстрами з Криму та творчим об’єднанням «Чатир-Даг» на чолі із Заслуженим художником України – Мамутом Чурлу.