Крадії пройдуть повз: приклад Віти-Поштової у запобіганні злодіям
“Сусідська варта в сільських громадах” - проект, який об’єднує жителів села та представників поліції у спільній боротьбі зі злочинністю. Проект набрав шаленої популярності у селі Віта-Поштова, де до варти долучились дев’ять об’єднань. Заради спільної безпеки та добробуту.
“Сусідська варта” - проект не новий. Ідея живе з 2017 року та діє в Борисполі, Вінниці, Рівному, Луцьку, Хмельницькому, Чернівцях, Кременчуці та Херсоні за підтримки Міжнародної організації IREX. Ми поговорили про те, як функціонує проект, з капітанами Сусідських варт на території Віти-Поштової та Юрівки.
Ірина Конончук, капітан найпершої Сусідської варти
Що таке Сусідська варта? Це об’єднання сусідів. У нашому випадку - це шматок вулиці по прямій, тобто люди бачать один одного. Хтось довго проживав на цій вулиці, хтось - це нові сусіди.
Ми почали з того, що зібрались разом, перезнайомились. Заздалегідь зробили план нашої вулиці, зазначили хто по кожному будинку проживає і контакти людей. Це зробили для тих, хто не користується Viber. Попросили всіх мати таку інформацію десь на видному місці.
Суть Сусідської варти- коли ти знаходишся вдома дивитися не тільки за своїм маєтком, а і за будинком сусіда. І якщо ти бачиш якісь неправомірні дії, ти маєш знати до кого звертатись і кого попереджати.
Ми підключили до Viber групи депутата нашої вулиці і керівника ГФ “Віта-Захист”. У нас люди знають, якщо щось трапляється вдень, ми попереджаємо поліцію, якщо щось трапляється вночі, то додатково попереджаємо “Віта-Захист”, яке знаходиться поряд і приїжджають швидше за поліцію.
У нас не було спроб крадіжок. Колись була помилкова тривога. Сусіди вирощують квіти на продаж. І колись помітили, як вночі там хтось ходить і копає квіти. Виявилось, що це був не правопорушник, а люди, які там живуть. Вони просто готувались рано йти на ринок.
Дуже корисна ця Viber група, тому що інколи наше “Віта-Захист” отримує оперативну інформацію з району про крадіжки, про шахраїв, з номерами автівок, фотографіями. І керівник попереджає мене, а я розміщую інформацію у групі.
Також ми підключили у групу дітей і підлітків. Діти несподівано почали викладати такі факти, про які навіть їх батьки не знали. Дівчатка написали про те, що кілька місяців тому бачили ексгібіціоніст на дитячому майданчику в центрі села. Вони може побоялись казати батькам, а коли усвідомили, що це важливо, почали про це говорити
У нас було в сусідньому селі, що шахраї приходили до різних людей і під виглядом того, що роздається матеріальна допомога від сільради, обкрадали людей. Але ми швидко попередили у групі і у нас такого не сталось.
Про Сусідську варту дізналась поліція. В поліцію звернулась американська компанія Ring, яка тестує тут розумні відеокамери, з пропозицією встановити тут безкоштовно відеокамери в будинках Сусідських варт. Ми перші скористались можливістю.
Ми живемо за таким принципом: робіть все можливе для того, щоб правопорушник підійшов до вашого будинку, подивився, що у вас там камери встановлені, і охорона, і грати і подумав: “краще я піду в інше місце, тому що тут якось трішки складно”.
Олександр Ємельяненко, капітан найбільшої варти
Почалося з того, що ми помітили, що по нашій дорозі рухаються вантажівки і руйнують дорогу. Зібрались сусідами і почали людей підбадьорювати, щоб перекривати дорогу. Таким чином і організувалась наша Сусідська варта, тому що треба було реагувати дуже швидко і ми створили для цього групу у Viber.
Навесні я запропонував зробити суботник. Мені сказали - роби! І я зробив. Перший раз прийшло 10 чоловік, а через два тижні прийшло вже більше 30 людей.
Наразі у нас 150 чоловік в Сусідській варті. Фактично це вже переросло в якесь об’єднання з семи кооперативів. Тому ми вже почали робити маленькі Сусідські варти всередині.
Чотири будинки біля мене - у нас спільний окремий чат у Viber. Ми реагуємо на підозрілі речі і пишемо: “там хтось прийшов, ти вдома?”.
Взимку в нас був випадок, коли якась машина підозріла стояла кілька тижнів. Приїжджала і стояла то на одній дорозі, то на іншій. Почали розпитувати у членів Сусідської варти: думали хтось до когось приїжджає. Потім дізнались, що ні. Зібрались чоловік 15, почали шукати за номерами, звернулись у поліцію. З’явились ті люди, почали тікати, ми їх доганяли. Цілий детектив.
Після цього випадку хтось запропонував поставити відеокамеру. Зібрали кошти і встановили.
В нас досить спокійне місце. Рідко обкрадають. Ми дуже швидко реагуємо у Viber, коли з’являється хтось підозрілий.
До речі, голова організації “Єдність громади - заможне село” Алла Соловйова розповіла “Погляду”, що днями у Юрівці з’явилась перша молодіжна Сусідська варта. До неї увійшли діти та підлітки, які готові боротись з булінгом та створювати безпечне середовища для життя.
Нагадаємо, жителі та керівництво Віти-Поштової проводять активні дії щодо захисту населення від вуличних небезпек. Зокрема, нещодавно біля пішоходів встановили фігури хлопчиків, які зупиняють водіїв перед “зеброю”.