Коронавірус здатен проникати в мозок людини – вчені
Науковці з Університетської клініки Гaмбург-Еппендорф (Німеччина) дослідили мозкову тканину 43 пацієнтів віком від 51 до 94 років, які померли від COVID-19.
Зокрема, досліджувались невропатологічні особливості мозку пацієнтів, які померли між 13 березня та 24 квітня в Гамбурзі (Німеччина), пише видання The Lancet. Зазначається, що сліди коронавірусу (SARS-CoV-2), що є збудником COVID-19, були виявлені в клітинах стовбура мозку і нейронів, які відходять від нього.
У 6 пацієнтів були присутні осередкові ішемічні ураження, а у 37 – астрогліоз (аномальне збільшення астроцитів, які підтримують клітини нервової тканини, через руйнування прилеглих нейронів).
У 21 пацієнта (53%) коронавірус проник у мозок. Так, вірусні білки SARS-CoV-2 були виявлені в черепно-мозкових нервах, що походять із нижнього стовбура мозку, та в ізольованих клітинах стовбура мозку.
Висновки
Поки що незрозуміло, чи отримує коронавірус доступ до центральної нервової системи і чи не викликає він невропатологічні зміни. Принаймні це дослідження не надало доказів пошкодження ЦНС, безпосередньо спричиненого коронавірусом.
Вчені наголосили, що зміни в мозку після проникнення коронавірусу виявилися незначними, а прямого руйнівного впливу на центральну нервову систему виявилено не було.
Узагальненість цих висновків повинна бути перевірена в майбутніх дослідженнях, оскільки кількість випадків та доступність клінічних даних були низькими, а також не було включено контроль за віком та статтю.
Раніше "Погляд" писав, що на сьогодні 10 вакцин знаходяться на третьому заключному етапі випробувань. Тож вакцина від COVID-19 може з’явитися вже до кінця 2020 року.
Читайте також про створення фільтра для очищення повітря від коронавірусу.