Новини
Головні новини
Суспільство
Екологія

Коронавірус: помста природи чи шанс на порятунок людства?


В умовах появи на землі нового смертельного «ворога», для якого не існує кордонів, чимало інших проблем людства відступили на задній план. Теорій виникнення вірусу безліч: від штучно створеного в лабораторії до помсти природи. І, якщо з першою – все зрозуміло і доказів на її користь на сьогодні немає, то з другою – все набагато складніше. Адже тільки за останні десятиліття «успіх» людства став справжньою катастрофою для природи. Тому не дивно, що багатьом, дійсно, хотілося б думати, що коронавірус – це прояв того, як нам мстить наша планета, або ж навпаки дає останній шанс для порятунку.

За крок до прірви

Людство перетворило планету на смітник. Пластик буквально всюди: в їжі, повітрі, питній воді. В океані мікропластику стільки, що й уявити не страшно. Мікропластик знайшли навіть в Арктиці та льодах Антарктиди.

Плюс до цього всього вміст парникових газів в атмосфері невблаганно зростає, що в свою чергу впливає на клімат. На планеті стає спекотніше: зникають річки, льодовики і вершини світу починають танути, а через 50 років частина Землі може і зовсім перетворитися на пустелю. Але людство це не зупиняє. Як і те, що через 10 років планету чекає різке скорочення біорізноманіття, що призведе до неминучого «системного краху» екосистеми. Крім того зміна клімату може стати причиною більш частих спалахів ГРВІ та смертності серед людства. Але ми не зупиняємося, ми йдемо вперед… до «успіху».

Відповідь природи

Звичайно, з огляду на всі ці фактори, людство прийшло до висновку, що за допомогою вірусу природа завдає удар у відповідь. Навіть Папа Римський назвав пандемію коронавірусу відповіддю природи на зміни клімату. Проте згодом, з огляду на ті позитивні зміни, що сталися через глобальний карантин, з’явилася й інша теорія.

Міста світу спорожніли, завдяки чому повітря та води стали чистішими. Навіть в Києві нарешті дихається легше і зафіксовано рекордно чисте повітря. А нещодавно вчені зробили досить несподіваний висновок: зниження забруднення повітря через карантин може врятувати більше життів, ніж забере COVID-19.

Так, чим же є коронавірус помстою природи чи шансом на порятунок людства?

І не помста, і не порятунок… але час задуматися настав

Звичайно, вважати, що коронавірус – це захисна реакція природи від агресії людини дуже зручно. Як і те, що природа дає нам останній шанс, щоб ми задумалися, зважили всі «за» і «проти» і почали жити по-іншому. Шукати сюжет в природі це універсальний інстинкт. Адже надавати особливого значення речам властиво людині ще з давніх часів: будь-то удар блискавки або атака вірусу. Міфопоетична перспектива розглядає світ перш за все як драматичну історію конкуруючих особистих намірів, а не як систему об'єктивних, безособових законів. І все б нічого і можна було б продовжувати вірити в надприродний задум, якби не одне «але». Наша планета – не розумна істота, і вона зовсім не мстить нам і не шукає шляхи для того, щоб ми вирішили ті проблеми, що й самі створили.

На думку провідного американського біолога Томаса Лавджоя, пише The Guardian, нинішній спалах коронавірусу став наслідком нашого надмірного вторгнення в природу і незаконної торгівлі дикими тваринами. Чи відомо вам, що щороку з’являється до чотирьох нових вірусів в результаті зазіхань людини на світ природи, і будь-який з цих вірусів здатний перетворитися в пандемію, були б умови. У свою чергу вчений передбачає, що відділення диких тварин від домашніх здатне значно знизити ризик передачі хвороб.

Можливо хтось, на цьому місці подумає, ось воно – підтвердження теорії «відповіді природи». Але все не зовсім так. Це причинно-наслідковий зв'язок – не більше і не менше (як прості істини знані з дитинства: не доторкайся до гарячого – обпечешся). І коронавірус, у цьому випадку, не є ані хорошим, ані поганим. В нього лише одна мета (як, до речі, й у більшості видів) – розмножуватися. І своїм «надмірним вторгненням» ми просто створили умови, а він вдало скористався цим шансом.

«Чи повинні ми дякувати кишковій паличці, яка допомагає нам перетравлювати їжу? Чи повинні ми в такому випадку звинувачувати вірус, який руйнує нашу імунну систему і поширюється серед населення? Ці організми не є злом чи добром, які навмисно завдають шкоди нашому здоров'ю – вони просто роблять те, що відбувається природним чином: виживають і розмножуються», – пише The New York Times.

Очевидно, що наша боротьба з іншими організмами, як і з собі подібними, має для нас велике значення, викликаючи справжній розпач і трагедію. Але з еволюційної точки зору, ця драма не має значення. Хоча це й звучить безсердечно. Але, насправді, це навіть не драма, тому що в природі немає сюжету.

Правда, в тому, що природа не піклується про нас. Це може здатися грубим, але природа не піклується ні про кого і ні про що, крім передачі генів наступному поколінню. І, до речі, не важливо чиїми вони будуть: людськими, тваринними, рослинними чи мікроорганізмів. Якби нам не хотілося тут всі рівні.

Ми самі створили собі «ворога» (вірніше назвали його так), з яким ведемо війну, тому що нам так легше, нам потрібно знайти винних. Але давайте повіримо в науку, висловимо подяку працівникам охорони здоров'я, і будемо використовувати нашу уяву та розум обережно, відповідально і для того щоб робити висновки.