Новини
Україна
Культура
За кордоном

Копії скульптур із Сум зберігаються у музеї Лувру


Довгий час скульптурний ансамбль Круазі, який знаходиться у Сумах, вважався найкращим надгробним пам’ятником у Європі.

Личаківське кладовище у Львові, окрім того, що є місцем вічного спочинку багатьох відомих людей, є й певним чином туристичним об’єктом, адже поціновувачі мистецтва приходять сюди, щоб оглянути унікальні надмогильні пам’ятники.

Втім, не всі знають, що не менш унікальні пам’ятники є на центральному міському кладовищі у Сумах. Це – роботи італійських, французьких, російських та українських скульпторів. На сайті Сумської міськради зазначається, що іще з початку ХХ століття на Сумському кладовищі проводились екскурсії з оглядом “високохудожніх пам’яток”.

«Найвідомішими з таких пам’ятників є скульптурний ансамбль на могилах членів сім’ї Харитоненків. Видатна родина сумських підприємців і меценатів Харитоненків відіграла неабияку роль у розбудові міста Суми наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. Саме благодійним коштом промисловця Павла Харитоненка у Сумах з’явились неповторні Троїцький собор та костел Благовіщення Пресвятої Діви Марії, дитяча лікарня Святої Зінаїди та багато інших пам’яток і споруд», інформує Фейсбук-сторінка «Офіс віцепрем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції».

Джерело інформує, що у травні 1889 року у родині Павла та Віри Харитоненків сталося горе не стало їхньої малолітньої доньки Зінаїди. На одній зі скульптурних виставок у Парижі невдовзі після трагедії Харитоненки звернули увагу на роботу французького скульптора Арістіда Круазі «Янгол з дитиною» з італійського мармуру, і Харитоненки, що перебували в жалобі, замовили йому надгробок. Вони передали скульптору фото доньки. Він у 1891 році попрацював над обличчям дівчинки, надавши йому портретної схожості з Зінаїдою, і скульптуру висотою 2,5 метри доставили з Парижа в Суми.

Художня довершеність роботи Арістіда Круазі сподобалась Павлу Харитоненку, і він додатково замовив йому виготовлення пам’ятника для могили свого батька – Івана Харитоненка. То ж у 1894 році Круазі завершив ще одну блискучу роботу – скульптурну групу «Голгофа», яка також відома під назвою – «Розп’яття». Вона складається з двох частин: верхня зображає розп'яття Ісуса Христа, а нижня – Богоматір та апостола Іоанна Богослова. Усі фігури – натуральної величини, виконані також з білого італійського мармуру.

«Довгий час скульптурний ансамбль Круазі у Сумах вважався найкращим надгробним пам’ятником у Європі. За його створення Павло Харитоненко заплатив нечувану для тих часів суму – 2 мільйони золотих рублів, а сам скульптор у 1900 році був нагороджений у себе на батьківщині Золотою медаллю. Точна копія цих скульптур зберігається у музеї Лувру, а на могилі самого Арістіда Круазі у його рідному Фаньоні встановили ідентичну до сумської (але бронзову) скульптурну групу «Голгофа». В Україні ці скульптури визнані пам’ятками національного значення», йдеться у повідомленні.

Також Офіс віцепрем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції пропонує всім надсилати цікаві факти про нерозривний зв’язок нашої історії та культури з сім’єю європейських країн, і зауважує, що найкращі історії будуть опубліковані на Фейсбук-сторінці Офісу віцепрем’єра.

Фото з відкритих інтернет-ресурсів