Конкурс завершено: який ескіз великого Державного герба України визнали кращим
19 листопада Оргкомітет з підготовки та проведення загальнонаціонального конкурсу на найкращий ескіз Великого Державного герба України підвів підсумки та визначив ескіз-переможець.
Конкурс проводився Державним агентством України з питань мистецтв та мистецької освіти, повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики. Загалом до конкурсу було допущено 112 робіт. Так, «Погляд» повідомляв, що у Софії Київській презентовані ескізи великого Державного герба України.
Оголошували результати конкурсу на кращий ескіз міністр культури та інформаційної політики України. А визначало переможця фахове журі на чолі з Андрієм Гречило - автором малого герба. У його складі були фахівці з геральдики, історії, юриспруденції та мистецтвознавства. Першу премію отримав проект Олексія Кохана.
Ескіз-переможець містить обов’язкові елементи для великого Державного Герба, зокрема: герб Війська Запорозького, воїна-козака, лицаря з мушкетом та знак Княжої держави Володимира Великого, тобто малий Державний герб. Наступний крок – Мін’юст підготує проєкт Закону України «Про державні символи», що буде передано до ВРУ.
Коментар конкурента
Власною думкою щодо оголошення результатів конкурсу поділився на своїй сторінці український бізнесмен та співзасновник мобільного банку Monobank Дмитро Дубілет. Він входив до групи, яка зайняла в цьому конкурсі третє місце. Друге місце присуджено не було.
«Перше. Чи потрібен Великий герб України взагалі? Звичайно, це не найважливіше питання, але все ж воно прописане в Конституції … Якщо б ми вибрали по-справжньому крутий, прогресивний герб, ми б заявили про себе на весь світ. Багато країн мають і малий і великий герб (Латвія, до речі, має три). Українські міста також часто мають два герба. І це ніскільки не повинно применшувати тризуб, який ми всі так любимо. Друге. В гербі, який посів перше місце, одним з щитотримачів є архангел. Особисто я вважаю, що у світській країні на державні символіці не повинно бути релігійних символів», - поділився Дмитро Дубілет.
Україна має свій офіційний малий герб
Він виглядає як синій щит із золотим тризубом київського князя Володимира Великого і є одним із трьох державних символів нарівні з прапором і гімном. Його затвердили 19 лютого 1992 року відповідною постановою Верховної Ради України. Має статус малого герба, що також мусить лягти в основу майбутнього великого герба, повідомляється у Вікіпедії.
Тризуб походить від знаків Рюриковичів X—XII століття, з часів Київської Русі. Традиція використання герба-тризуба веде свій початок від герба Української Народної Республіки, від ухвал 12 лютого 1918 Малої ради у Коростені та 22 березня того ж року Української Центральної Ради в Києві.
Окрім тризуба, історичними гербами українських державних утворень були руський лев, руська погоня, лицар із самопалом Війська Запорозького тощо. Згідно з початковими положеннями Конституції, останній символ має бути складовою великого Державного Герба України.
Ескіз великого Державного Герба 1997 року
Нагадаємо, ми розповідали, що після того як парламент погодив конкурс на кращий ескіз великого Державного Герба України, Фонд інтелектуальної співпраці «Україна XXI століття» разом із громадськими діячами звернувся з відкритим листом до президента Володимира Зеленського.
У листі наголошувалось, що перший конкурс на кращий ескіз ВДГУ було проведено у далекому 1997 році. Тоді державна комісія визнала кращим ескізом герб авторства видатних діячів мистецтв — членів Національної спілки художників Олександра Івахненка та Віталія Мітченка, доктора історичних наук, повного кавалера ордену Княгині Ольги Марії Дмитрієнко, та старшого наукового співробітника НАНУ Юрія Савчука.
Саме цей герб сьогодні використовують найвищі органи державної влади України та громадськість. Зокрема, його можна побачити у залі офіційних прийомів Офісу президента України, у військових частинах Збройних Сил, школах, університетах.
Саме цей ескіз ВДГУ тричі карбувався Національним банком України на ювілейних монетах з нагоди 10-річчя, 15-річчя та 25-річчя Незалежності України. Він активно використовувався і під час Революції Гідності.
На його фоні нерідко фотографується і сам Зеленський: