Новини
Новини Київської області
Головні новини

Кому протипоказані водохресні купання


19 січня православні відзначають свято Хрещення Господнє – третє найбільше свято, яке завершує цикл Різдвяних святок. Одна з головних традицій цього дня - занурення в ополонках. Вважається, що подібний ритуал додає сил, здоров'я, бадьорості на весь рік. Віруючі люди говорять, що навіть коли на вулиці хрещенські морози, застудитися в крижаній ополонці практично неможливо. Вода в цей день особлива - вона зцілює, а не сприяє захворюванням. Натомість, лікарі вважають інакше: перш ніж зануритися в ополонку, до цього потрібно ретельно готуватися. Слідувати традиціям потрібно так, щоб не нашкодити власному здоров'ю, - переконаний завідувач Гостомельської амбулаторії ЗПСМ Борис Мельник. «Починати поступове загартування організму потрібно ще з літа, щоб до Хрещення бути повністю готовим зануритися у водойму. А сліпо піддаватися ажіотажу з купанням в річках і озерах рано вранці 19 січня не варто. Зовсім інша річ, - якщо для вас це питання віри, тут я не маю права щось коментувати. Тим більше, історії та офіційній медицині відомі випадки, коли люди дійсно зцілювалися від важких недуг лише завдяки тому, що вірили в диво і зцілення" - констатує  Борис Володимирович. Для непідготовленої ж людини занурення в крижану воду - це короткостроковий, але сильний стрес. Краще відкласти купання в крижаній воді до наступного року, і як слід підготувати до цього свій організм, - радить лікар.

При всіх плюсах водохресного купання, воно має досить значний список протипоказань

  • Не можна купатися в ополонці на Водохреща людям з запальними захворюваннями в гострій формі або хронічними хворобами. Навіть якщо хвороба знаходиться у стадії ремісії, цілком імовірно, що при переохолодженні почнеться загострення і запуститься запальний процес.
  • Людям із захворюваннями органів дихання купання в ополонці також заборонено. Скажімо, у хворих на бронхіт або астму ймовірний миттєвий спазм м'язів дихальних шляхів, що може призвести до зупинки дихання.
  • Серцево-судинні або ендокринні захворювання є також вагомою причиною відмовитися від водохресного купання. У  людей після перенесеного інсульту або з цукровим діабетом, варикозом та іншими такими захворюваннями при зануренні в крижану воду судини можуть не витримати різкого спазму і надірватися.
  • При деяких хворобах нирок (пієлонефрит, сечокам'яна хвороба та інші) купання в холодній може закінчитися нирковим інфарктом, до якого призведе вже раніше згадуваний різкий спазм судин і м'язів.
  • При хворобах органів зору (глаукома, кон’юнктивіт) купання категорично протипоказане.
  • Вагітним жінкам лікарі також не радять купатися у водоймищах і ополонках на Водохреще. Навіть якщо у майбутньої мами прекрасні результати обстежень і здоров'ю дитини нічого не загрожує, все одно не варто цього робити. Важливо пам'ятати, що при вагітності жінкам можна купатися лише у теплій воді, але, ні в якому разі гарячій або холодній.
  • Крім того, у кожної людини іноді знижується імунітет. На це є різні причини: депресія, стреси, застуди, ГРВІ, перенесені операції. У жінок зниженню імунітету сприяють критичні дні й період незадовго перед їхнім настанням. Зниження імунітету погіршує захисні функції організму, тому купання в холодній воді може призвести до безлічі погіршень і проблем зі здоров'ям у найближчому майбутньому.
  • Батькам також важливо пам'ятати про те, що якщо їхня дитина не досягла віку трьох років, купання в холодній воді їй категорично заборонено, навіть в Хрещення. Занурення в холодну воду з великою ймовірністю призведе до переохолодження через те, що у маленьких дітей терморегуляція відрізняється від дорослої. А через спазм судин може статися зупинка дихання.
"Але навіть якщо у вас немає протипоказань, зважившись на занурення в ополонку, варто дотримуватися ряду правил. Перед купанням необхідно розігріти тіло (наприклад, зробити невелику зарядку). Контакт з крижаною водою повинен бути мінімальним – до 30 секунд, не більше, щоб не допустити серйозного переохолодження організму. Після купання обов'язково розітріться рушником, швидко переодягніться в сухий теплий одяг і випийте гарячого чаю", – радить Борис Мельник.