Новини
Новини Київської області
Фастів
Культура
Дати

Композитор Кирило Стеценко. Наставник Павла Тичини


Сьогодні, 29 квітня, музичне співтовариство згадує видатного українського композитора, хорового диригента Кирила Григоровича Стеценка.

ДОВІДКА. Кирило Григорович Стеценко (24.05.1882 - 29.04.1922) народився у селі Квітки Черкаського повіту на Київщині в родині маляра-самоука. З 1892 учився в рисувальній школі М. Мурашка і Софійській духовній бурсі у Києві. З 1899 співав у хорі М. Лисенка, а пізніше в цьому колективі був помічником дириґента. У 1903 р. закінчив Київську Духовну Семінарію, потім навчався в Музично-Драматичній Школі М. Лисенка. 1907 заарештований за участь у громадській діяльності і висланий на Донеччину. Після повернення з заслання у 1908 навчав співу у Білій Церкві і Тирнові. А у 1911 р. висвятився на священника і отримав парафію на Поділлі. З 1917 р. працював у Києві в музичному відділі Міністерства Освіти; організував капелу ДУМКА, з якою подорожував по Україні. 1921 знову був священником у с. Веприку на Київщині, де й помер. Своєю творчістю й діяльністю Стеценко продовжував національний напрям української музики, розпочатий М. Лисенком. Музичній мові Стеценка притаманні багатство мелодій і різноманітність гармонійних засобів. Багатогранна хорова музика Стеценка: церковні твори (дві літургії, панахида), кантати, хори а капеля і з фортепіяновим супроводом та обробки українських народних пісень. Музика до п'єс ("Сватання на Гончарівці" Г. Квітки-Основ'яненка, "Про що тирса шелестіла" С. Черкасенка, "Бувальщина" А. Велисовського), опери (не закінчені "Полонянка", "Кармелюк"), драматична сцена "Іфіґенія в Тавріді" за драмою Лесі Українки, музика до поеми Т. Шевченка "Гайдамаки", дитячі опери ("Івасик-Телесик", "Лисичка, котик і півник"). Стеценко автор шкільних співаників, зазначає ресурс Українські пісні.

Життя видатного українського композитора обірвалося 29 квітня 98 років тому. Неабияке місце посідав Стеценко у житті Павла Тичини. Композитор був для письменника старшим товаришем та наставником, під керівництвом якого восени 1920 року вирушила у дорогу друга мандрівна капела по Правобережній Україні від кооперативного об'єднання "ДніпроСоюз". Павло Григорович був  літописцем цієї капели Однак щоденник подорожі був опублікований після смерті поета, у 1982 році.

«Після трагічної загибелі Миколи Леонтовича Павло Тичина, Кирило Стеценко та багато інших діячів культури утворили Музичне товариство ім. М. Леонтовича, в якому Павло Григорович ще деякий час реалізував себе у ролі хорового диригента. Павло Тичина долучився до пам'яті композитора Кирила Стеценка бувши літературним редактором повного 5-титомного зібрання музичних творів композитора. У поета завжди зберігалась фоторепродукція портрету Кирила Стеценка, котра сьогодні експонується в меморіальній бібліотеці», повідомляє Pavlo Tychyna Flat & Museum.

І радить завітати до Меморіального музею К. Стеценка, який розташований у селі Веприк Фастівського району. А літопис другої мандрівної капели опублікований у книзі Павла Тичини Подорож з капелою К. Г. Стеценка.-К.: Радянський письменник, 1982.-261 с., іл.