Новини
Головні новини
Україна-суспільство

Коли виникла традиція новорічних дитячих ранків?


З середини 30-х років було запроваджено новорічні вистави з подарунками А вихідним днем 1 січня стало у 1947 році.

Перша міська ялинка у Києві. 1936 рік. Фото з ресурсу kyivpastfuture.com.ua

До жовтневої революції 1917 року на теренах України новий рік не святкували пишно і з розмахом, це був просто календарних перехід з одного року  в інший із символічними вітаннями.

Адже традиційні пишні святкування припадали на Різдво, яке ще в 20-х роках минулого століття відзначалось 25 грудня. Тож усі веселощі, подарунки, різноманітні дійства припадали саме на різдвяні дні. Ялинка також називалась різдвяною, а не новорічною.

Радянська влада ж «відмінила» Різдво разом з його атрибутами, загнавши свято «у підпілля». Доходило до того, що різдвяну ялинку… ставили у шафах, аби нікому з чужих вона не потрапила на очі, а святкували нишком, за щільно затуленими шторами.

Але наприкінці 1935 року ялинку повернули – однак уже зовсім в іншому статусі: вона стала новорічною. А з 1936 року почали встановлювати «офіційні» ялинки у населених пунктах. Зокрема, у Києві новорічне дерево встановили на нинішній Софійській площі, яка на той час називалась площею Героїв Перекопу. Пізніше ялинка «перекочувала» на нинішній Майдан Незалежності, але то вже інша історія.

Що ж стосується початку повернення ялинки як святкового атрибуту – то саме у середині 30-років почалося масове виробництво ялинкових іграшок та іншої святкової мішури, а ще – почала встановлюватися традиція святкування з подарунками, для яких було придумано й «дарувателя» -Діда Мороза. Тоді ж почали з’являтися новорічні вистави для дітей, які швидко завоювали популярність, адже супроводжувалися солодкими подарунками, що неабияк тішило дітвору у ті важкі для родин роки.

Про дитячі святкування розповів ресурс nv.ua. «У  дні шкільних канікул в усіх театрах, палацах і будинках культури організовували для дітей новорічні вистави з подарунками, в які входили кілька шоколадних цукерок, карамельки, іриски, невелика упаковка вафель або печива й іноді навіть пара мандаринок. Виробництво подарунків у спеціальній упаковці було налагоджено на київській фабриці ім. Карла Маркса. Батьки намагалися придбати для своїх малюків кілька квитків на новорічні ялинки, зазвичай їх поширювали по профспілковій лінії на більшості київських підприємств. Найпрестижнішими вважалися ялинки в Жовтневому палаці (нині Міжнародний центр культури і мистецтв Федерації профспілок України) і в Палаці спорту, відкритому в грудні 1960 року».

Також почали запроваджувалися обов’язкові ранки в дитячих садках і школах. Зазвичай авторами й учасниками дійств були діти й педагоги. Для старшокласників дійства переносили на вечір.

Спочатку це були костюмовані бал-маскаради, однак з роками ідея костюмованих вечорів для школярів ставала все менш цікавою, і бал-маскаради перетворювалися на вечори танців з хоч якимись елементами новорічних квестів, але далі – на  звичайні дискотеки.

Офіційним святом 1 січня стало тільки в 1947 році.

До речі, офіційним святом 1 січня стало тільки в 1947 році. «Указом Президії Верховної Ради СРСР цей день був оголошений вихідним. Відтоді новорічне свято стало найулюбленішим у дітей і дорослих, оскільки було практично позбавлене політичного забарвлення. Доброю традицією стало розсилати новорічні привітання друзям і знайомим. У поштових відділеннях та біля кіосків Союздрук в кінці грудня збиралися черги за листівками новорічної тематики. Багато хто відправляв не лише листівки, а й вітальні телеграми на спеціальних тематичних бланках. Причому в межах союзних республік і автономних областей дозволялось відсилати телеграми національними мовами», зауважує nv.ua.

Таким чином, святкуванням новоріччя радянська влада упродовж  низки десятиліть намагалась заглушити святкування Різдва. Втім, традиції збереглися і почали поширюватися й розвиватися після здобуття Україною Незалежності. А святкування нового року залишилось одним з улюблених свят.

Як повідомляв «Погляд»,  у ВИшгороді відбулися новорічні майстер-класи від поліцейських.

 «Погляд»,  інформував, що у новорічну ніч у Києві та області посилили заходи безпеки.

Нагадаємо, нещодавно Чорнобильський заповідник внесли до світової бази природоохоронних територій.

Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.