Україна
Суспільство
Здоров'я

Коли та як викликати швидку/невідкладну допомогу


Зазвичай, коли людині стає зле, перше, що спадає на думку, – це зателефонувати за номером 103. Проте не всі знають, що є й інші варіанти: наприклад, в Києві телефон-факс 234-53-56 та електронна пошта 103@health.kiev.ua.
Також швидку допомогу можна викликати з мобільного, просто відправивши повідомлення на номер 10-003 (для абонентів Київстар) і 096-561-39-77 – для інших операторів. Протягом трьох хвилин приходить повідомлення-підтвердження. Далі оператори розподіляють виклики за характером тяжкості: швидка допомога, невідкладна допомога, дільничний лікар або навіть психіатр.

Коли та як викликати швидку/невідкладну допомогу

Раніше ми писали про оновлення в цьому році в Україні диспетчерських служб, що сприятиме оперативнішому приїзду швидкої допомоги.

Викликаючи швидку, продумайте відповіді на такі запитання:

  1. Мета виклику: ДТП, болить серце, зупинка дихання і т. д.
  2. Якщо виклик не для себе, а для іншої людини, важливо внести уточнення: наявність хронічних захворювань, коли пацієнт проходив лікування, коли погіршився стан.
  3. Вказати точну адресу і як краще під’їхати до будинку.
    Не слід бути байдужими до людей, які лежать на вулиці. Це може бути не п’яна, а хвора людина, наприклад, з епілепсією або діабетик. Викликавши швидку допомогу, ви можете врятувати життя.
    Швидка та невідкладна допомога – у чому різниця?

Коли мова заходить про виклик швидкої допомоги, дуже часто ми не замислюємося, чи насправді нам потрібна швидка, а не невідкладна допомога. Проте ці дві служби мають відрізняються одна від одної за специфікою послуг, які надають.
Так, швидку медичну допомогу викликають в екстрених випадках, коли є загроза життю людини, при раптових гострих станах. У цей список потрапляють:

  • поранення,
  • нещасні випадки,
  • ДТП,
  • переломи,
  • серцеві напади,
  • серйозні отруєння (продуктами, речовинами),
  • захворювання, що супроводжуються судомами, кровотечами, непритомністю

Також швидка допомога може приїхати, коли у пацієнта спостерігається температура при грипі, болі в грудній клітці при кашлі, утруднене дихання і загострення хронічних захворювань, якщо вони загрожують життю.

Невідкладна допомога викликається у тих випадках, коли в терміновій госпіталізації немає необхідності.
Може бути й таке, що бригада швидкої зафіксуєи серйозні проблеми в стані хворого вже після прибуття. Тоді лікар викликає швидку допомогу для госпіталізації пацієнта.

Джерело: Васильківський районний центр первинної медико-санітарної допомоги

Фото з відкритих джерел