Новини
Головні новини
Суспільство
Київ
Політика

Кандидати в очільники Києва: за ким буду?

14.08.2020 Косянчук Інна 0

Керувати Києвом ой як непросто! Але бажаючих зайняти пост столичного міського голови щодня більшає.

Фото з офіційного порталу Києва

Очевидно, що столиця України - мегаполіс з кількамільйонним населенням - вимагає від очільника міста немалих зусиль і часу. Тим часом крісло це «солодке», що яскраво показала підготовка до цьогорічних виборів у місцеві ради. Реєстрація кандидатів триватиме з 15 до 24 вересня, але ми вже бачимо чималеньку кількість бажаючих поборотись за пост голови Києва.

Отже, за місяць до початку реєстрації уже відомі до 20 осіб. Одні заявили, що візьмуть участь у перегонах, інші - на думку прогнозистів, можуть це зробити Люди різні – із різним фаховим багажем і досвідом роботи, із різним світоглядом та манерою реагувати на виклики сьогодення. Це як досвідчені політики, про стиль роботи яких люди знають, так і відомі представники інших сфер, про методи керівництва столицею яких можна тільки здогадуватись у разі, якщо вони таки опиняться першими на виборчому фініші.

Скільки ще додасться за час реєстрації – поживемо-побачимо. Втім, столичному електорату не звикати – у 2015 році за крісло міського голови Києва боролися 29 кандидатів.

Хто – у ймовірному списку претендентів на крісло мера столиці станом на 14 серпня?

Поки що серед кандидатів на кандидата на пост міського голови столиці відомі:

Віталій Кличко - нинішній міський голова, ексспортсмен із світовим ім’ям

Сергій Притула – артист, телеведучий, відомий також волонтерськими справами

Ірина Верещук – народний депутат від «Слуги народу»

Андрій Пальчевський - бізнесмен, політолог

Віктор Ляшко – головний санітарний лікар України

Олексій Гончаренко – народний депутат від «Європейської солідарності»

Олександр Попов – ексмінстр з питань ЖКГ, екс-очільник КМДА

Борислав Береза – народний депутат VIII скликання

Олександр Омельченко – колишній міський голова Києва

Олексій Кучеренко – ексмінстр з питань ЖКГ, народний депутат від «Батьківщини»

Дмитро Гордон – журналіст

Микола Тищенко – народний депутат від «Слуги народу», бізнесмен, шоумен

Олександр Дубінський – народний депутат від «Слуги народу», журналіст і блогер

Андрій Богдан – ексочільник ОПУ, юрист

Віталій Нестор - голова Київської міської організації ВО «Батьківщина», юрист

Юрій Левченко – екснардеп, громадський діяч і політик

Олександр Качура – народний депутат від «Слуги народу», юрист

Андрій Іллєнко -  екснардеп, громадський діяч і політик

Микола Томенко – екснардеп, політолог

Ігор Смешко – лідер партії «Сила і Честь»

Звичайно, не факт, що на час виходу матеріалу «Погляду» до цього списку не додасться ще хтось один, а то й не один. Бо швидкість повідомлень про те, що та або інша особа хоче балотуватись на пост міського голови Києва, така, що за ними не встигає й соціологія. Скажімо, в опитування, які проводили різноманітні соціологічні структури, увійшли далеко не всі із цього списку.

Що говорить статистика?

Так, опитування центру Разумкова щодо електоральних орієнтацій киян на виборах київського міського голови та Київської міської ради за червень цього року показало, що якби найближчим часом проходили вибори київського міського голови:

Найбільшу підтримку виборців на них отримав би чинний мер Віталій Кличко — за нього готові проголосувати 36% усіх опитаних, або 44% тих, хто готовий взяти участь у виборах і визначився, за кого з кандидатів голосуватиме. На другому місці за рівнем електоральної підтримки — Андрій Пальчевський (відповідно 9% і 11%). Далі йдуть Віктор Ляшко (відповідно 8% і 6%), Ігор Смешко (відповідно 4% і 5%), Олександр Омельченко (відповідно 4% і 4%), Сергій Притула (відповідно 4% і 4%), Олександр Попов (відповідно 3% і 4%), Олексій Гончаренко (відповідно 4% і 3%), Євген Червоненко (відповідно 3% і 3%), Андрій Іллєнко (відповідно 2% і 3%), Олександр Дубінський (відповідно 2% і 3%), Борислав Береза (відповідно 2% і 2%), Віталій Нестор (відповідно 2% і 2%), Микола Томенко (відповідно 2% і 2%), Юрій Левченко (відповідно 1% і 1%).

Втім, у цьому опитуванні названі прізвища політиків, які досі не повідомили про своє бажання йти на вибори. І навпаки - не зазначені ті, хто вже заявив про те, що побореться за посаду мера, оскільки про їхні наміри не було відомо (наприклад, Верещук).

А вчора, 13 серпня, Центр Разумкова оприлюднив результати наступного дослідження за даними на кінець липня - початок серпня. Цікаво, що цифри щодо підтримки Кличка не змінились – за нього так само готові проголосувати 36% усіх опитаних, однак це вже 41% тих, хто готовий взяти участь у виборах і визначився.

На другому-третьому місцях за рівнем електоральної підтримки - Андрій Пальчевський (відповідно 8% і 9%) і Олександр Попов (відповідно 7% і 8%).

У кандидата від «Слуги народу» Ірини Верещук - відповідно 5,5% і 6%.

Сергій Притула, який йде на вибори від «Голосу», має відповідно 5% і 5,5%, Ігор Смешко, лідер партії «Сила і Честь» - відповідно 4% і 5%, Олександр Омельченко - відповідно 3% і 4%, Михайло Добкін - відповідно 3% і 3%,  Олексій Гончаренко - відповідно 3% і 3%, Андрій Іллєнко - відповідно 2% і 2,5%, Микола Томенко - відповідно 2% і 2%, Борислав Береза - відповідно 2% і 2%, Олександр Дубінський - відповідно 1% і 1,5%, Віталій Нестор - відповідно 1% і 1%, Андрій Білецький - відповідно 1% і 1%, Юрій Левченко - відповідно 1% і 1%.

Які наразі ставки на перемогу?

Цікаво, що рейтинги кандидатів на пост міського голови Києва потрапили у зону уваги любителів тоталізатора.

Як повідомляє УНІАН, за оцінками букмекерів, лідерами на виборах міського голови Києва сьогодні є Віталій Кличко, Андрій Пальчевський, Ігор Смешко та Ірина Верещук. Причому шанси Ігоря Смешка та Ірини Верещук однакові – коефіцієнт ставок по кожному з цих кандидатів складає 8.

В той же час за результатами ставок в букмекерській конторі «Фаворит спорт», найвищі шанси потрапити до Київради мають партії «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Батьківщина», ОПЗЖ, «Перемога Пальчевського», «УДАР» та «Сила і Честь». На виборах мера столиці букмекерська контора найкращі коефіцієнти ставок дає Віталію Кличку (1.10), Андрію Пальчевському (4), Ігорю Смешку (8) та Ірині Верещук (8). Решта кандидатів суттєво відстають від лідерів ставок. Несподіванкою став вагомий результат Ігоря Смешка, який зрівнявся в шансах з Іриною Верещук, за спиною якої стоїть найпотужніша парламентська партія.

На думку політолога Олексія Якубіна, навряд чи хтось із кандидатів зможе набрати 50% голосів, тож, ймовірно, буде другий тур, до якого вийдуть чинний очільник столиці Віталій Кличко та Ірина Верещук.

«Тут буде важливо, яка партія набере більшість у Київраді, і наскільки очільник, який переможе у мерській кампанії, зможе отримати лояльність президента. Бо, якщо збережеться та система, яка існує зараз, коли кандидат буде обраний мером, але не зможе отримати посаду голови Київської міської адміністрації, то такий мер не матиме впливу», – розповів Якубін у коментарі ресурсу «Слово і діло».

Різний темп передвиборчих перегонів узяли різні кандидати в кандидати. Адже якщо одні розпочали передвиборчу боротьбу ще не перед її стартом - наприклад, бігборди Пальчевського розміщені навіть у Вишгороді та й по всій країні, не кажучи вже про Київ, - то дехто поки що, вочевидь, лишень «розкачується».

«Уже бачимо два чинники, які потужно працюють. Ідеться, по-перше, про зростання впливу соціальних мереж і популярності відеоконтенту. А, по-друге, бігборди - той інструмент, який уже використовується, і найближчим часом ми бачитимемо їх ще більше», - цитує політолога Володимира Фесенка «Німецька хвиля».

Втім, нинішні прогнози – чинні лише на даний момент. Адже невідомо, скільки ще претендентів на крісло столичного очільника прийде на старт виборчих перегонів. А також – незрозуміло, й хто будуть всі ці люди. І не факт, що більшість з тих, кого ми нині розглядаємо як «кандидатів у кандидати», дійдуть узагалі до реєстрації. Можливо, хтось лише використовує нинішню ситуацію для того, аби визначитися – йти чи не йти. Тож прогнози робити ще надто рано.

Як повідомляв «Погляд», на Київщині сформовано 31 територіальну виборчу комісію.

Також «Погляд» інформував, що ЦВК призначила місцеві вибори, але й досі не все зрозуміло.