Новини
Вишгород
Культура

Іван Вікован: 40 років служіння музейній справі


Єдиний в Україні музейний працівник - повний кавалер ордена «За заслуги» - відзначив ювілейну дату професійної діяльності. Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році», що розташований на Вишгородщині і який очолює директор Іван Вікован, нині є одним із центрів патріотичного виховання молоді.

Фото ІА "Погляд"

Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році», що розташований у селі Нові Петрівці на Вишгородщині – це і музейна установа, і одне з улюблених місць відпочинку новопетрівчан. Територія музею, яка схожа на парк, приваблює і мам з дітьми, і літніх людей, які приходять сюди, аби посидіти у затишку і погомоніти, поділитися спогадами… До музею приходять і приїздять численні групи відвідувачів – як школярів і домосід, так і дорослих, приїжджають ветерани та їхні родичі, аби дізнатися більше про нелегкі роки України й Київщини під час Другої світової війни.

Довідка. У 1954 році частину території колишнього командно-спостережного пункту штабу 1-го Українського фронту, звідки здійснювалось керування військами в період Київської наступальної операції (листопад 1943 року), було оголошено державним заповідником. У 1958 році в Нових Петрівцях споруджено Пам’ятник-музей визволення Києва. Діорама «Битва за Київ. Лютізький плацдарм. 1943 рік» за радянської влади була розташована у місцевій Свято-Покровській церкві. А 5 листопада 1993 року на честь 50-ї річниці визволення м. Києва від фашистських загарбників на заповідній території було відкрито триповерховий корпус музею, автором проєкту якого є Заслужений архітектор України М. Фещенко. Тут на площі 1100 кв. м розташовані зали стаціонарної експозиції «Битва за Київ», зал змінних виставок, та діорама «Битва за Київ. Лютізький плацдарм. 1943 рік». На початку 70-х  років ХХ століття  ветеранські організації ініціювали створення Парку пам’яті на території музею-заповідника. 14 травня 2008 року указом президента України Державному музею-заповіднику «Битва за Київ у 1943 році» надано статус національного.

Немала заслуга у збереженні пам’яті належить директору закладу Івану Віковану, який 40 років свого життя присвятив увічненню подвигу та пам’яті про захисників, пошуку невідомих поховань солдатів, національно-патріотичному вихованню молоді.

Заступник директора Національного музею-заповідника Тамара Сокол розповіла, що ця музейна установа містить багато інформації також і про сучасну мілітарну історію України: «В останні роки в музеї за ініціативи та діяльності Івана Вікована з’явилося багато нових цікавих об’єктів. В грудні 2010 року в пам’ять про захисників і визволителів міста Києва збудована і освячена каплиця Святого Георгія Побідоносця. 8 травня 2012 року було відкрито Монумент «Символ Миру» Європейської вулиці скульптур - єдиний встановлений на території України. Встановлено єдиний в Україні пам’ятник воїнам-мотоциклістам, стіну Пам’яті Героїв Радянського Союзу - уродженців Вишгородщини».

Тамара Сокол розповідає, що нині на заповідній території музею площею 9,2 га розміщено зразки бойової техніки часів минулої війни і сучасних подій на Сході України. У 2006 році Вікован відстояв захоплення частини території музею, на якій збережені бліндажі командно-спостережного пункту 1-го Українського фронту.

Іван Вікован зазначає: «Фонди музею збагачуються новими надходженнями як часів Другої Світової війни, так і експонатами сучасних бойових дій з зони АТО. Привозять їх  пошукові загони та волонтери всієї Київщини, а також місія «Чорний тюльпан», що створена пошуковцями ВГО «Союз «Народна Пам’ять». У вересні 2014 року з ініціативи дирекції музею за підтримки управління культури, національностей та релігій Київської ОДА в зону АТО – 25-му батальйону «Київська Русь» та Добровольчому Українському корпусу – були передані БРДМ-2 і БТР-60 з експозиції військової техніки під відкритим небом. А 6 травня 2015 року у музеї була відкрита спільна  постійно діюча  виставка «Твої сини, Україно!», присвячена героям АТО. Експонати для створення виставки надали: «Союз «Народна пам’ять», Благодійний фонд «З відкритим серцем у майбутнє» та волонтери. У 70-у річницю звільнення України від нацистських загарбників, на території Національного музею-заповідника було урочисто відкрито Пам’ятний знак «Невідомому солдату». На  території музею щороку відбуваються заходи із вшанування  пам`яті героїв битви за Дніпро, мітинги, зустрічі. Створено аудіогід по музею для смартфонів і планшетних комп’ютерів».

Сільський голова Нових Петрівець Радіон Старенький, вітаючи Івана Вікована, зазначив, що Іван Петрович безсумнівно користується авторитетом та великою повагою серед жителів Вишгородщини і працівників культури Київщини,  тісно співпрацює з організаціями ветеранів України, воїнами-афганцями та учасниками АТО, і розповів про численні нагороди, якими відзначений Іван Вікован.

«Національний музей – заповідник «Битва за Київ у 1943 році» став центром національно-патріотичного виховання Київщини. За час існування музею його відвідало понад 10 млн осіб, серед яких представники 85 держав світу. Іван Петрович у 1993 році отримав статус Заслуженого працівника культури України.  Іван Петрович - повний кавалер ордену «За заслуги» (тричі удостоєний цієї нагороди), що прирівнюється до звання Героя України! У Нових Петрівцях ми його теж цінуємо. Він є депутатом Новопетрівської сільської ради, головою постійної комісії з питань освіти, культури та спорту. У 2011 році йому було присвоєно звання «Почесний громадянин Нових Петрівець», - розповідає Старенький.

Фото з Фейсбук-сторінки Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році»