Іудеї світу відзначають Хануку
10 грудня розпочинається святкування іудейської Хануки. Свято відзначатимуть 8 днів, воно триватиме до вечора 18 грудня. В перекладі з івриту слово ханука означає «відданість».
Історія свята
У Хануку євреї згадують про те, як був очищений Єрусалимський храм після вигнання з Храмової гори греко-сірійських військ. У результаті Четвертої Сирійської війни Юдея стала провінцією Держави Селевкідів. Селевкідського базилевса Антіоха IV Епіфана не влаштовувало, що євреї живуть відособлено і не піддаються впливу панівної елліністичної культури. Спочатку хитрістю, а потім і силоміць він намагався насадити свою культуру. Врешті-решт загарбники вторглися до Храму, спаплюжили його, принесли на жертовник свиню, зарізали її і внесли кров свині у святая святих храму.
Маттітьягу і п'ятеро його синів з династії Хасмонеїв почали повстання і здобули перемогу. Євреї прийшли до Храму, очистили жертівник, вирізьбили з дерева нову менору (храмовий світильник). За легендою, вони знайшли лише один дзбан не опоганеної загарбниками олії, котрої повинно було вистачити на один день та запалили світильник. Але Бог зробив диво — олії вистачило на 8 днів горіння, час, необхідний для виготовлення нової олії.
На честь цього чуда щороку в єврейських домівках запалюють ханукальні світильники. Ставлять ханукію (світильники) на найвидніших місцях, щоб усі бачили й пам'ятали про диво. Про це розповідає Вікіпедія.
Раніше «Погляд» повідомляв про День пам’яті жертв Голокосту.
Читайте також про 21 листопада – день Святого Архистратига Михаїла.