Історії з Бучі та Ірпеня. Стали відомі переможці Національного конкурсу спеціальних репортажів і розслідувань
Зі 100 заявок журі обрало 14 фіналістів з 9 редакцій (перелік тут). До складу журі увійшли відомі українські та іноземні медійники: Отар Довженко, Світлана Остапа, Тарас Петрів, Олег Хоменок, Володимир Торик, Тетяна Козирєва, Андрій Яніцький, Зураб Аласанія, Інна Кузнецова, Валентина Самар, Катерина Коберник, Людмила Панкратова, Бектур Іскендер, Катерина Горчинська, Влад Лавров і Юлія Банкова.
Переміг фільм-розслідування Суспільного «Буча 22» про військових РФ, які розстріляли сім’ю в Бучі.
Авторка Інна Білецька разом зі співавторами Аллою Садовник, Олександром Стратоновим, Владиславом Васильченком, Світланою Коваль розповідають історію сім’ї Чікмарьових. Вони переїхали подалі від «русского мира» з Донбасу до Бучі, але від війни врятуватися не вдалося.
Під час спроби виїзду з міста на початку березня 2022 року Маргарита Чікмарьова з синами Матвієм та Климом загинули в розстріляній автівці, а її чоловік Олександр втратив ногу.
Журналісти розповідають про долю тіл загиблих та ексгумацію, повернення інших членів сім’ї до Бучі та похорон.
А також знаходять свідків і докази присутності на місці розстрілу конкретного підрозділу російських військ.
Спеціальну відзнаку здобула Ольга Омельянчук та її текст «Паша і дідо. Історія однієї рятувальної спецоперації» для Reporters.
73-річного Володимира Сірика залишили самого в ірпінській квартирі під час окупації в березні 2022 року.
Через соцмережі про нього дізнався 28-річний інструктор із саперної справи фонду «Повернись живим» Павло Герман.
Разом із ним до порятунку діда Вови долучилися з десяток людей: військові, які прикривали евакуацію, цивільні, що знайшли дідові прихисток, і один далекий некровний родич, який тепер ним опікується.
Церемонія нагородження відбулася 27 жовтня у «золотому» вагоні на території маєтку Віктора Медведчука — політичного діяча та кума Путіна, якого після затримання СБУ та надання свідчень обміняли на українських військовополонених.
Медведчук і його вагон перейняли естафету символу корупції та зради інтересів України у Віктора Януковича та «Межигір’я».
Обидві локації після втечі власників активісти брали під контроль, а журналісти досліджували знайдені там майно й документи.
Національний конкурс журналістських розслідувань та спеціальних репортажів запровадили 2014 року ініціатива YanukovychLeaks, Media Development Foundation, газета Kyiv Post за підтримки SCOOP та за участі інтернет-видання «Українська правда». Зазвичай нагородження відбувається на Mezhyhirya Fest, проте 2022 року через повномасштабну війну фестиваль не проводився, а конкурс організували окремо.
Раніше ми розповідали, що в конкурсі журналістських матеріалів про компанії, які продовжують працювати попри війну, відзнаку здобула історія Гостомельського виробництва кави “Minelly”.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.