Новини
Культура
Дати
Україна-суспільство

Історія стяга: 23 серпня українці відзначають День державного прапора


Свято встановлене Указом другого президента України Леонідом Кучмою 23 серпня 2004 року. Уперше синьо-жовтий прапор згадується в історії сучасних територій України як герб Львівської землі. Під ним воювали в Грюнвальдській битві 1410 року.

З XVIII століття козаки почали використовувати хоругви жовтого і блакитного кольорів, а в 1918 році прапором нової української держави став синьо-жовтий прапор із синім згори.

Саме в такому вигляді символ був описаний в постанові Верховної Ради України 28 січня 1992 року. Також там було вказано, що співвідношення ширини прапора до його довжини має становити 2:3.

На картині І.Рєпіна «Козаки пишуть листа турецькому султану» серед інших помітні жовто-блакитні стрічки на козацьких списах. Імператор Олександр ІІІ, при покупці картини призначив експертизу історичності даної картини, і московські історики надали йому наступний висновок: «знамена козацкие, изображенные художником Репиным на картине… отражают в себе извечную преемственность цветов золотых и небесных, постоянно присущих для всех знаков отличий в Южной Руси (Малороссии) еще со времен Великих Князей Киевских»

Під час Першої світової та громадянської воєн під цими прапорами йшли до бою загони українських повстанців як з австрійського так і з російського боків.  Саме тому в жовтні 1917 року, за поданням М.Грушевського, жовто-блакитний прапор було визнано офіційним прапором УНР. Та з приходом до влади гетьмана Павла Скоропадського порядок кольорів було змінено, і зверху тепер опинився блакитний колір. Саме в цей час з’явилась легенда про те, що прапор символізує пшеничне поле та мирне небо, яку Скоропадський розповів на одному з селянських з’їздів. В 1918 році новопроголошена ЗУНР обрала своїм прапором синьо-жовтий стяг, а в 1939 році Карпатська Україна обрала теж саме розташування кольорів.

В наш час, щороку на честь державного свята, присвяченого українському стягу проходять урочисті церемонії підняття Державного прапора України в обласних і районних центрах та інших населених пунктах країни. Також прапор вивішують на будівлях великих підприємств, державних установ та організацій. Піднімають прапори й представники української діаспори в інших країнах.