Новини Київської області
Технології

Інтернет кожному українцю й штрафи за «спам»: уряд отримав нову редакцію проєкту закону «Про електронні комунікації»


Уявіть: ви подорожуєте Україною по хорошій дорозі у віддаленому сільському районі і у вас не пропадає зв'язок та є інтернет. Виявляється, таке можливо!

16 червня на засіданні Верховної Ради народні депутати підтримали проєкт закону «Про електронні комунікації». «За» законопроєкт проголосувало 248 нардепів, а проти було 83 депутати. У пояснювальній записці до законопроєкту сказано, що угода про Асоціацію України та ЄС передбачає імплементацію законодавчих актів про електронні комунікації Євросоюзу.

Що це означає для українців:

  • держава гарантує кожному українцю можливість доступу в інтернет (ст. 103 законопроєкту). «Адресний» доступ до інтернету автори законопроєкту пропонують вважати універсальною послугою. До цієї послуги відносяться: можливість користуватися інтернет-пошуком, інтернет-банкінгом, електронною поштою, онлайн-медіа, інтернет-магазинами, месенджерами, голосовими й відеодзвінками;
  • якщо ціни на інтернет не будуть доступними для вразливих соціальних груп споживачів, то Кабмін повинен вирішити питання з компенсацією (ст. 104);
  • штраф за «спам». Оператор повинен отримати обов'язкову попередню згоду від абонента на отримання рекламної інформації. Також, оператор повинен надати можливість відмовитися від такої розсилки. У разі порушення цієї норми передбачено штраф - від 1700 до 8500 грн (ст. 148);
  • користувач має право знати про мінімальну й максимальну швидкості інтернету, яку він оплачує (ст. 108);
  • захист прав споживачів. Якщо абонент хоче оскаржити дію мобільного оператора, йому не обов'язково йти до суду, достатньо звернутися у Національну комісію з регулювання зв'язку та інформатизації. Конфлікт має бути вирішений протягом двох місяців (ст. 126).
  • без обов'язкових «пакетів». Абонент може самостійно обирати, що купувати: голосові дзвінки і SMS або тільки хвилини для дзвінків (ст. 110);
  • право на анонімність. Абонент може добровільно пройти ідентифікацію в оператора (в тому числі, за допомогою MobileID і BankID) (п. 5 ст. 107).

Планується, що в ліцензіях на користування радіочастотним ресурсом для операторів не буде зазначатися конкретна технологія, їх застосування буде визначатися тільки планом використання радіочастотного ресурсу.

Найбільше суперечок було навколо створення Національного регулятора у сферах електронних комунікацій і радіочастотного спектра. У законопроєкті мало сказано про цей орган і було прийнято рішення до другого читання законопроєкту «Про електронні комунікації» підготувати й законопроєкт про регулятора. Ще однією складністю було узгодити українську та європейську термінології у сфері електронних комунікацій.

У законопроєкті є норма, за якою держава і місцева влада будуть надавати доступ до інфраструктури для інтернет-доступу у віддалених селах і селищах.