Новини
Україна
Екологія
Вода

Екологічний контроль і Чорне море


Асоціація рибалок України: Чорне море має потребу в Державній програмі з його порятунку.

Заборонити на два місяці перевірки Держекоінспекцією іноземних суден, які заходять у порти Чорного моря – таку пропозицію, підставою для якої стали скарги капітанів на корупцію співробітників екоінспекції, вніс Президент Володимир Зеленський.

Втім, заступник начальника Держекоінспекції Кримсько-Чорноморського округу Дмитро Крючков під час наради з розвитку морських портів звернув увагу, що екологічна інспекція перевіряє не судна, а джерело забруднення. "Іноземні судна приходять в акваторію "митися". Тут повністю не дотримуються екологічні норми", каже Дмитро Крючков

Прес служба Асоціації рибалок України зауважує у своєму повідомленні, що протиправними діями екоінспекторів, якщо вони є, мають займатися компетентні органи. Але це не повинно впливати на екологічний стан Чорного моря. А для самого моря така заборона екоперевірок може мати негативні наслідки.

За п’ять місяців 2019 року у морських портах Одещини, Миколаївщини та Херсонщини перебувало 4808 суден, з них Інспекція Кримсько-Чорноморського округу зафіксувала видимі сліди скиду забруднюючих речовин біля 128 суден

«У всьому світі дуже серйозно ставляться до викидів з морських суден різних забруднюючих речовин. Штрафи за це вражаючі. Всі намагаються зберегти чистоту довкілля. Чорне море вважається одним з найбрудніших в світі (воно займає другу сходинку після внутрішнього моря Атлантичного океану - Мексиканська затока). До того ж, воно найбільш малонаселене море в світі. На глибинах понад 150-200 метрів в ньому живуть тільки бактерії. Всі водні живі ресурси сконцентровані у верхніх шарах моря, особливо в його прибережній акваторії. Протягом багатьох років через неналежне ставлення до вітчизняних водних ресурсів, наші річки забруднюються виробничими і побутовими стоками, а так само хімією з полів. Свої отруєні води річки несуть в море. До нього потрапляють важкі метали, нітрати, фосфати, фосфор. Поруч з портами море дуже забруднене нафтопродуктами, їх кількість перевищує допустимі концентрації. В результаті забруднюється поверхневий шар води завтовшки 5-10 см, в якому розвиваються мальки риб, а це призводить до їх бактеріального зараження і загибелі. За останній час чисельність зграй чорноморських видів риби значно знизилася», зауважують в Асоціації рибалок України.

Передовсім на забруднення моря дуже гостро реагують чорноморські дельфіни, які, до того ж, занесені в Червону Книгу України. Торік 142 дельфіни викинулися на сушу через надмірне забруднення води.

Ще одна небезпека – те, що зі скинутими несанкціоноване баластними водами у море можуть потрапити «прибульці», які можуть виявитися агресивними, більш плідними, а відтак почнуть витісняти аборигенні види. Країни світу серйозно захищаються від проникнення в їх природне середовище «прибульців». А в наше довкілля таких «прибульців» потрапило немало. На жаль таких прикладів сьогодні маса.

З скинутими несанкціоноване баластними водами у Чорне море потрапили досить небезпечні «прибульці». Один з них – далекосхідна рапана Rapanathomasiana, вона є серйозним ворогом, як риб, так і безхребетних Чорного моря. Про згубний вплив рапани говорить те, що вода в морі стало непрозорою. Другий прибулець - гребневик мнеміопсиса Mnemiopsysliedyi, завезений із атлантичного узбережжя Північної Америки. Він відвоював собі левову частку кормової бази планктоноядних риб, а також їсть ікру і личинок риб. Найбільше це впливає на популяцію хамси – однієї з найголовніших промислових риб Чорного моря.

Ці кілька штрихів не охоплюють усієї тривожної картини. У сучасних реаліях Чорному морю необхідна негайна допомога, притому терміново.

«Природоохоронне законодавство стоїть на сторожі довкілля. Є державні структури, які зобов'язані забезпечити це законодавство. Так, згідно статті 15-2 Водного Кодексу України Держекоінспекція зобов'язана здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства про охорону та раціональне використання вод та водних ресурсів. І ніхто не має права, не змінивши Закон, зупиняти діяльність природоохоронної структури. Тим більше забороняти хоч на день, годину, хвилину екологічний контроль. Наслідки цього можуть бути непередбачувані. Безсумнівно, що, відчувши безконтрольність, іноземні судна, почнуть безперешкодно скидати в море усі забруднені свої води, замість того щоб здавати на утилізацію. Відтак українська прибережна акваторія Чорного моря ще більше забрудниться. А скільки десятків червонокнижних дельфінів ще викинуться на сушу рятуючись від смертельної води, передбачити не може ніхто", зауважують у  прес-службі Асоціації рибалок України, і підкреслюють: "Чорне море має потребу в Державній програмі з його порятунку. Тому так важливий для нього екологічний контроль з боку природоохоронних структур».

Джерела: прес-служба Асоціації рибалок України, Українська правда

Фото з відкритих інтернет-ресурсів