Євгенія Генова: Історія 14 кримськотатарських родин у моїй першій книжці
Майже весь мій 2023-й був присвячений зустрічам, розмовам, спогадам і любові. Я слухала історії людей, записувала їх на диктофон, щось уточнювала й перепитувала, а потім розшифровувала допізна й іноді дозволяла собі заплакати над ними.
У цих 14 родинних історіях можна знайти таку сильну любов, яка легко б могла врятувати від смерті кілька всесвітів.
Але наш земний світ настільки сповнений і любові, й ненависті, що люблячих сердець ледь-ледь вистачає, аби втримати його на краю прірви зла. І я безмежно вдячна всім, хто знайшов у собі сили розповісти мені ці історії, а отже - пережити їх ще раз і ще раз, зшиваючи своєю любовʼю цей жорстокий світ.
Qırımda yaşa - Живи в Криму. Це був один з варіантів назви книжки, і це - головне, про що в ній написано. Нам варто вчитися любові, може, навіть впродовж усього життя. Ці історії - про те, як, попри розстріли, тортури, депортації, вʼязниці, вигнання й окупацію кримськотатарський народ повертається додому. Повертається завжди, бо не може не любити і не може не повернутися.
Зараз у багатьох з них шлях до Криму лежить через фронт. Гірко, що про більшість таких історій все ще не можна розповісти - родини наших захисників перебувають в окупації, і ризик для їхнього життя був би надто великим. Я мрію про той час, коли ми зможемо розповісти про подвиг кожного й кожної. І не втомлюватися дивуватися сили їхньої любові до Батьківщини.
... Маленька Хатідже — їй чотири чи п’ять рочків, стоїть перед дверима. Її міцно тримають за руку холодні, жорсткі чоловічі пальці: схочеш вирватися — не зможеш нізащо. Їй страшно. Вона не знає, куди її привели й навіщо, знає тільки, що має бути сміливою — так учив тато. Нарешті двері прочиняються, її підштовхують усередину. Вона на кілька секунд замружується від сліпучого білого сяйва — розжарена лампочка зі стелі світить в очі так гостро, наче ріже тонким лезом самісінькі зіниці. Чоловічі пальці хапають її за підборіддя: «Розплющ очі. Дивись туди!» — наказує голос. Вона слухняно повертає голову й обережно напіврозплющує засліплі від спалаху очі. І бачить найріднішу людину на світі. Батько дивиться на неї, не кліпаючи. Вона гарячково обводить поглядом його силует. Він висить на ланцюгах, прикріплених до цегляної стелі, а по його щоках і чолу стікають темно-червоні рівчачки крові. «Це твій батько? Впізнаєш його?» — холодні пальці стискають її руку, але здається, що — горло. Її погляд-блискавка влучає в батьківські зіниці й вона миттєво помічає зрозумілий лиш їм обом знак.
«Ні», — твердо каже вона. «Що «ні»? Не батько? Це не він? А хто це?» — нетерпеливиться чоловік. «Я не знаю. Якийсь дядько», — говорить вона тихо, але твердо. «Зрозуміло. Що ж, тоді ми цього дядька вб’ємо», — байдуже стенає плечима чоловік. Хатідже відпускають і вона йде додому. Сама-самісінька на запиленій бруківці Сімферополя. Вона йде додому, куди більше ніколи не повернеться її тато Осман Кінжеєв.
Першоджерело за посиланням.
На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".
Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.
Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.