Новини
Культура

"Ідею він любив сильніше за сина": 113 років з дня народження Романа Шухевича


30 червня 1907 року народився український політик, військовий діяч, головний командир УПА Роман Шухевич.

У наш час багатьом українцям відоме ім’я Романа Шухевича. Про життя й діяльність Романа Шухевича вже немало сказано й написано, тож пригадаймо лише коротко віхи його життя.

Роман Шухевич народився на Львівщині у відомій галицькій родині. Його дід, Володимир Шухевич – відомий педагог і етнограф, автор п’ятитомного дослідження «Гуцульщина». Дядько Степан Шухевич - адвокат, а під час української революції 1917-1921 рр. воював проти поляків і більшовиків командував бригадою в складі Української Галицької армії. Батько в чині поручика також брав участь в цій війні. Саме тому дуже рано Роман приєднався до Української військової організації, а потім - Організації Українських Націоналістів (ОУН).

Батьки Романа Шухевича: Йосип-Зенон Шухевич та Євгенія-Емілія Шухевич (Стоцька). Центр досліджень визвольного руху (ЦДВР)

Близьке знайомство з Євгеном Коновальцем і Степаном Шахом, які квартирували в його бабусі Герміни Шухевич та мали неабиякий вплив на формування світогляду Романа.  1925 року Шухевич вступив до Української Військової Організації (УВО), яку очолював Євген Коновалець.

У 1928—1929 рр. відбував військову службу в польській армії. Спочатку його як студента направили в школу підхорунжих, але через політичну ненадійність звільнили, і він служив рядовим гарматником в артилерійській частині на Волині.

1930 року Роман Шухевич одружився із донькою священика Наталією Березинською. 1933 року в них народився син Юрій, а 1940 р. — донька Марія.

Весільне фото Романа Шухевича. (1930) ЦДВР

У червні 1934 року у зв’язку з вбивством Пєрацького поліція провела масові арешти членів ОУН, заарештували і Романа Шухевича. Пробув два роки в тюрмі і пів року в концтаборі.

Після звільнення 1937 р. проживав з родиною у Львові. Заснував рекламну кооперативу «Фама», де працювали переважно члени ОУН. Завдяки вмілому менеджменту ця фірма швидко розрослася, мала багато відділень і давала добрі прибутки, більша частина яких йшла на потреби ОУН.

Тут звернімо увагу — почав бізнес, щоб підтримувати діяльність Організації, а не йшов у політику, щоб забезпечити собі бізнес, як це часто тепер спостерігаємо.

Із січня 1943 року в житті Романа Шухевича почався новий етап діяльності як Провідника й Командира національно-визвольної боротьби проти німецьких і російських окупантів. У серпні 1943 р. він був обраний Головою Бюро Проводу ОУН і призначений Головним командиром УПА, отримавши псевдо «Тарас Чупринка».

У липні 1944 р. було створено Українську Головну Визвольну Раду (УГВР), в якій Шухевича обрали Головою Генерального Секретаріату та затвердили на посаді Секретаря військових справ.

А яким важким для Романа Шухевича мусило бути пожертвування своїм родинним щастям. Він дуже любив свою дружину і дітей, та любов до України була вищою. Це лише Богові відомо, що мусив відчувати він, живучи віддалено від них, довідавшись про арешт дружини та поміщення дітей в інтернати...

Загинув Роман Шухевич смертю героя у перестрілці з чекістами 5 березня 1950 року в с. Білогорща біля Львова. Великі чекістські та військові сили були задіяні для цієї спецоперації. Не змогли взяти його живим, отримали лише тіло героя. Але й мертвого його боялися. Довгі роки ніхто не знав, куди поділи тіло Шухевича. І лише недавно, завдяки розсекреченню деяких кагебістських архівів, вдалося довідатися, як радилися найвищі чини, що робити з тілом Головного командира УПА, і як потрудилися вивезти його за межі Західної України й таємно спалили, а попіл висипали в ріку Збруч.

У день 110-ї річниці від дня народження Романа Шухевича СБУ на сторінці у Facebook оприлюднила сім документів, присвячених його життю та діяльності. Багато з них виявилися невідомі не тільки широкому загалу, а й дослідникам діяльності ОУН.

Зокрема, опублікований був протокол допиту заарештованої Наталії Шухевич-Березинської, дружини Романа Шухевича з 1930 по 1950 роки. У своїй розповіді Наталя зізналася, що з чоловіком під час війни 1939-1945 років її пов'язували натягнуті відносини. Про його причетність до діяльності ОУН вона дізналася на судовому процесі. На тюремних побаченнях вона просила Шухевича припинити займатися політичною діяльністю.

Однак Роман Шухевич відповів їй, що "ідею він любить сильніше її і сина".

За інформацією: День, Укрінформ