19.09.2018
Наталія Проценко 0
Бельгійська вівчарка Грант повернувся із зони АТО два роки тому. Під час штурму адмінбудівлі у Маріуполі пес виконував завдання зі своїм кінологом. Стався вибух, в результаті він отримав контузію.
Такі історії чуємо в основному про людей. Але чотирилапі захисники виконують не менше роботи під час бойових дій. Шукають зброю, охороняють об’єкти, затримують зловмисників і рятують життя. Собаки стають для військовослужбовців справжніми побратимами. В моменти, коли не допомагають сучасні тепловізори, пес завжди відчує небезпеку першим.
Грант повернувся на службу у Нацгвардію і знову в строю. Кінологічний центр Першої Президентської бригади НГУ знаходиться на місті Вишгород. Функціонує майже 10 років, налічує 37 службових собак. Наймолодшій — 8 місяців.
«18 дівчат і 19 хлопців. Знаю кожного поіменно. Усі собаки достойні поваги. У кожного собаки є закріплений за ним військовослужбовець, який його годує, навчає, вичісує, вигулює», — розповідає заступник командира кінологічної роти зі спеціальної підготовки Вікторія Безус.
Вони разом зі своїми службовими собаками день-у-день повинні розвивати свої вміння та можливості задля ефективного виконання завдань. Від них певною мірою і залежить безпека на мирній території та у зоні конфлікту.
Військові морди. Робочий день кінологічного підрозділу
День кінолога суттєво відрізняється від дня інших військових. Адже життя пов’язане з напарником —вірним псом. «24 години на добу ти думаєш про свою собаку. І живеш з нею одним графіком», — розповідає кінолог Ігор Стіплін.
Ранок гвардійських собак починається з зарядки (ранкова пробіжка). Після чого вони снідають та йдуть на заняття. Кінологи та інструктори проходять навчання за натівськими програмами підготовки.
Змалечку собаки проходять загальний курс, вони повинні вміти виконувати базові команди «сидіти», «лежати», «поряд». Потім вони проходять спецкурс — пошук вибухівки, зброї, наркотиків. Наприклад, підопічному спершу дають понюхати елемент вибухівки, яку потім треба знайти у одному з ящиків. Окрім цього службових собак вчать долати смугу перешкод, затримувати зловмисників.
Старший солдат, інструктор відділення кінологічної роти Богдан Голяка розповідає: «Ми (кінологи з собаками —ред.) працюємо як і в полі, так і в місті. Нас часто залучають до служби з охорони громадського порядку. На свята, під час концертів, також під час протестів. У полі собаки працюють по пошуку заборонених речовин та людей».
Дворічна вівчарка Аджиліка нещодавно зайшла зниклого чоловіка 1945 року народження, який загубився у лісі під час збору грибів. Кінолог собаки Ігор Стіплін з гордістю розповідає: «Зі своєю роботою Аджиліка впоралася на відмінно. Її нагородили медаллю за віддану службу третього ступеня».
Також нерідко собаки Нацгвардії їздять на спецзавдання і в зону ООС. Там вони оглядають транспорт на блокпостах, а також допомагають спецпідрозділам у розмінуванні територій.