Новини
Україна
Спорт
Суспільство
Дати

Хто виборов перше олімпійське золото незалежної України

26.02.2021 Оксана Кириленко 0

В цей день, 26 лютого 1994 року, на Зимових Іграх в Ліллегаммері (Норвегія) Оксана Баюл стала першою олімпійською чемпіонкою в історії незалежної України.

Фото з відкритих джерел
тренерський дует (праворуч Галина Змієвська, зліва – Валентин Ніколаєв)

На той час фігуристці було 16 років. Ця нагорода стала чи не найбільш драматичною в історії олімпійського спорту України.

Перше «золото» України: як все було

Після прокату короткої програми судді поставили Оксану Баюл на друге місце, а лідерство захопила американка Ненсі Керріган. Все вирішувала довільна програма. Але за два дні до самого важливого прокату Оксана на льоду зіткнулася з німецькою фігуристкою Танею Шевченко, і та ковзаном розсікла українці ногу.

?t=55

До останнього було невідомо, чи зможе Оксана продовжувати боротьбу. Але все ж дівчина вийшла на лід, блискуче відкатала свою складну довільну програму, і несподівано для всіх стала олімпійською чемпіонкою.

Казус на нагородженні

Баюл згадує, що ніхто не міг знайти український гімн.

«Організатори запропонували зіграти міжнародний. Наші керівники подивилися один на одного і кажуть: «Ні, тоді нам додому краще не повертатися». Музику все ж роздобули, але жовто-синій прапор піднімався під купол льодової арени у вертикальному положенні», -

Оксана Баюл

Перша в історії України олімпійська медаль: «бронза»

Також слід нагадати, що на тій же Олімпіаді 1994 року 23 лютого Україна завоювала взагалі першу в своїй історії олімпійську медаль. У спринтерській гонці на 7,5 км з двома вогневими рубежами 27-річна біатлоністка Валентина Цербе виборола «бронзу».

Валентина Цербе посередині.
Фото з відкритих джерел

Українка програла лише 1,2 секунди Маріам Бедар з Канади і 0,1 - білорусці Світлані Парамігіной.

Спочатку навіть не планувалося, що Валентина побіжить спринт, але тренерський склад в останній момент вирішив поставити її замість Олени Петрової, щоб подивитися на Цербе перед естафетою.

Відомо, що за першу в історії України олімпійську нагороду Валентина Цербе отримала від держави 5 000 доларів, а від президента України Леоніда Кравчука - дерев'яну скриньку. До слова, відсотки з 5 000 доларів за спортсменку заплатила українська діаспора з Канади.

«Коли я фінішувала, мені ніхто не сказав, що претендую на медаль. Через деякий час підійшов наш лікар і, посміхаючись, повідомив: «Тримаєшся на першому місці». У те, що залишуся в трійці призерів, не вірила до останнього, сумнівалася, навіть коли мене вже покликали на п'єдестал. Першою людиною, яку зустріла по дорозі на нагородження, була Олена Зубрилова. Її привітання прозвучало приблизно так: «Тобі просто пощастило...», -

Валентина Цербе
?t=8

Як повідомляв «Погляд», спортсмени Київщини вибороли 90 медалей за січень-2021.

«Погляд» розповідав і про видатний стрибок Ярослави Магучіх: 2 м 6 см. Також читайте, як українець здобув золоту медаль на чемпіонаті Європи з біатлону.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.