Хто кого: «Медзакупівлі» відповіли МОЗу щодо звинувачення про зрив закупівель
11 лютого на брифінгу Міністерства охорони здоров'я заступниця міністра Світлана Шаталова звинуватила держпідприємство «Медичні закупівлі» у зриві закупівель ліків та медвиробів на 949,7 млн грн.
За словами Шаталової, наприкінці 2020 року ДП «Медичні закупівлі України» зірвало 108 закупівель із 483 позицій лікарських препаратів та обладнання на суму 949,7 млн грн. Ця сума повернулась до загального фонду Державного бюджету як не виконана у межах бюджетного року. МОЗ встигло перенаправити частину коштів, які мали фактично «згоріти», на закупівлю вакцини проти COVID-19.
«Сьогодні я можу нарешті сказати, що ми знайшли всі необхідні рішення, як компенсувати щонайменше головні напрямки по дефіциту лікарських засобів та медичних виробів, що утворилися внаслідок безвідповідальної роботи підприємства», -
Світлана Шаталова
МОЗ вважає винним у цьому керівника «Медичних закупівель» Арсена Жумаділова, а роботу самого підприємства у 2020 році назвало неефективною.
Відповідь «Медзакупівель»
На своїй фейсбук-сторінці «Медичні закупівлі України» назвали такі нападки від МОЗу необґрунтованими та упередженими, які свідчать про «небажання керівництва МОЗу брати відповідальність за власну бездіяльність».
«Адже саме МОЗ протягом минулого року створило умови, що наразили на небезпеку зриву закупівель усього переліку номенклатури лікарських засобів та медичних виробів… Заява про провал закупівель з причин, пов'язаних із ДП МЗУ, є необґрунтованою, неправдивою та маніпулятивною», – йдеться у повідомленні.
У «Медзакупівлях» пояснюють, що необхідні документи, які дозволяють розпочати закупівлі, МОЗ надало із значною затримкою. За 13 напрямами вони надійшли лише 4 червня, а по АРВ терапії (для пацієнтів з ВІЛ/СНІД) – аж 2 вересня. Тоді як закупівлі мали розпочатись ще в березні.
Також затримку закупівель у підприємстві пояснюють тим, що уряд ухвалив постанову №478, відповідно до якої «Медичні закупівлі України» мають погоджувати з МОЗ усі технічні, якісні та інші характеристики товарів до закупівлі.
«Ця постанова затримала оголошення тендерів у середньому на місяць, а за деякими позиціями – довше. З травня 2020 року ми в робочому порядку та публічно, офіційно та неформально попереджали Міністерство про ризики в закупівлях. Проте МОЗ проігнорувало ці попередження і тепер шукає винних. Детальніше додаємо хронологію проведення закупівель, де очевидні моменти затримок».
«Медичні закупівлі України»
Водночас «Мезакупівлі» наголошують, що в 2020 році підприємство досягло показника у 80% виконаних і рекордно ефективних закупівель з загальною економією з усіх закупівель у 2,95 млрд грн коштів. У тому числі вдалося заощадити 148,7 млн грн на закупівлях "швидких" та знизити вартість комп’ютерних томографів на 163,1 млн грн від початкової ціни, з якою постачальники вийшли на тендери.
Звіт про перебіг закупівель у 2020 році доступний за посиланням.
«Впевнені, що ця інформація допоможе адекватно оцінити закупівельний рік 2020 та зробити висновки на закупівельний рік 2021. Наприкінці хотіли би нагадати, що ми досі очікуємо від Міністерства охорони здоров’я документи, що дозволяють розпочати закупівлі 2021», – підсумували у «Медзакупівлях».
«Погляд» нещодавно писав про шахрайські КРОКи: хто складав екзамени замість студентів?
Дізнайтесь, скільки українців підхопили ВІЛ-інфекцію за січень цього року.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу - переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина - Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.