Новини
Екологія
За кордоном

Гусінь врятує світ: випадкове відкриття може змінити екологічну ситуацію на планеті


Вчені знайшли гусінь, яка здатна харчуватися пластиком. Природа ніби сама дає людству інструмент для «очищення» Землі.

Як зазначають в Discover Magazine, наразі відомо про існування більше як 50 видів організмів, які харчуються пластиком. Один з них – личинка воскової молі, який може допомогти людству у боротьбі з пластиком.

Щороку людство виробляє близько 300 мільйонів тонн пластику, більша частина якого опиняється на сміттєзвалищах. За півстоліття, з моменту, коли пластик з’явився у нашому житті, він буквально заполонив нашу планету, його крихітні шматочки можна знайти в океані, екосистемах і навіть наших тілах. І як з ним боротися, наразі ми не уявляємо.

Проте вчені подарували людству надію, вони стверджують, що знайшли гусінь, яка любить їсти пластик. Відразу потрібно зазначити, що ці комахи не мутанти, що розвинулися для сучасного світу. Ці так звані воскові черв'яки – це насправді бджолині шкідники, які нападають на вулики та живляться медовими сотами. Звісно, людині може здатися, що гризти смачну соту це дещо інше, аніж жувати пластиковий пакет, але для цих воскових черв'яків це два поживно рівноцінні продукти. Дослідники стверджують, що структура воскового соку насправді складається з дуже довгих ланцюгів вуглецю та водню, молекул, званих вуглеводнями. Ці вуглеводневі ланцюги – це ті самі речі, з яких складається пластик.

Скільки ж пластику може з'їсти група дуже голодних гусениць? Як розповідав Рhys.org, кілька років тому в рамках експерименту сотні личинок були поміщені в звичайний пакет, взятий з британського супермаркету. Вже через 40 хвилин в ньому почали з'являтися дірки, а за 12 годин гусениці поглинули 92 мг поліетилену. Це рекордно високі показники: раніше подібні властивості були виявлені у деяких бактерій, але вони знищували пластик значно повільніше: до 0,13 мг в день. Проте, зрозуміло, що і таких результатів недостатньо для вирішення пластикової кризи у світі.

Однак, якщо вчені зможуть зрозуміти, що саме дозволяє цим гусеницям перетравлювати пластик, вони зможуть створити інструменти для «очищення» планети від сміття.

«Природа дає нам підказку та вихідну точку для моделювання того, як ефективно розкладати біологічний пластик», – каже біолог та автор дослідження Крістоф ЛеМойн з Університету Брендона в Манітобі, наголошуючи, що поки в тандемі із зменшенням вироблення та використання пластику – це може дати вражаючі результати.

Нагадаємо, в Україні найближчим часом можуть заборонити пластикові пакети.