Новини
Україна-суспільство
Київ

Головне з промови Зеленського на форумі "Age of Crimea - Час Криму", присвяченого роковинам окупації півострова


Президент Володимир Зеленський виступив на форумі Age of Crimea - Час Криму, що проходить 26 лютого на НСК Олімпійський. Захід присвячений шостим роковинам окупації Криму.

Основні меседжі промови гаранта на своїй сторінці у фейсбуці опублікувала Тетяна Печончик, яка є головою правління в ZMINA. Центр прав людини.

Головні тези промови:

 Ми пам’ятаємо імена перших жертв у Криму: Решата Аметова, Сергія Кокуріна та Станіслава Карачевського. Викрадених Тимура Шаймарданова та Ервіна Ібрагімова. Журналіста Mykola Semena, який, на щастя, вже в Києві. Правозахисника Сервер Мустафаев, який, на жаль, все ще в полоні.

 Боротьба за звільнення політв'язнів буде продовжена. Вже вдалося повернути 111 наших громадян, серед яких – кримські політв’язні Едем Бекіров, Олександр Кольченко, Володимир Балух та Олег Сенцов. Сенцов після звільнення подарував президенту банку, яка була в нього у російській колонії, її домовились заповнювати бирками звільнених українців.

Українська влада повинна говорити з кримчанами про те, що робить для їхнього захисту, тому дуже важливо забезпечити мовлення на тимчасово окупований півострів.

 Влада зробить усе, щоб Крим повернувся під контроль України. Але є речі, які можна й потрібно робити вже сьогодні. Найперше – це підтримка громадян, які живуть у Криму або мають кримську реєстрацію.

 #Папєрєднікі за кожної зручної нагоди заявляли про те, що #КримцеУкраїна, а в реальності кримчани отримували українські свідоцтва про народження через складну судову процедуру та не могли користуватися банківськими послугами.

 Материкова Україна має бути привабливою для кримчан, тому уряд (нарешті) обраштував комфортні КПВВ. Окрім цього, держава спільно з компанією SOCAR до кінця року відкриє на Чонгарі великий хаб для обслуговування громадян. Там буде повноцінний Центр надання адміністративних послуг, зона відпочинку та інші важливі об’єкти. Також досягнута домовленість з Туреччиною про спільне будівництво 500 квартир для внутрішньо переміщених осіб з Криму.

 Потрібно боротись і за українську молодь у Криму, зокрема спрощуючи для неї доступ до освітніх послуг та сприяючи влаштуванню життя в Україні.

 Триває робота над впровадженням важливих елементів перехідного правосуддя в Україні.

 Історична справедливість щодо кримських татар як корінного народу України має бути відновлена. Проблеми з фінансуванням Телеканал ATR будуть вирішені.

 Настане день, коли Олександр Усик проведе бій у Судаку, Джамала виступить у Коктебелі, Олег Сенцов презентує книгу в Ялті, а Меджліс повернеться у свою будівлю в Сімферополі.

 Сьогодні Зеленський підписав указ про запровадження Дня спротиву окупації Криму, який відзначатимуть 26 лютого. В цей день рівно 6 років тому у Сімферополі відбулось найбільше зібрання на підтримку територіальної цілісності України.

Також на заході виступив лідер кримськотатарського народу Мустафа-ага Джемілев, та закликав кримчан до ненасильницького спротиву окупантам.

"Потім виступали Міністр закордонних справ Вадим Пристайко, Міністр у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщенних осіб Оксана Коляда, Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський, народний депутат Дмитро Лубінець, та заслухали відіозвернення з Криму члена Меджлісу Нарімана Джеляла",- повідомив на своїй сторінці у фейсбуці Муфтій Духовного управління мусульман України "УММА" Саид Исмагилов.