«Газові новації» 2020-го року
Споживачам пропонують на вибір дві ціни – страхову і ринкову, а ще – обіцяють зменшення тарифів. І поки що невідомо, що вигідніше
Є підстави сподіватися, що у грудні тепло для населення трохи подешевшає. На виконання доручення Президента України уряд ухвалив постанову, яка дозволяє перерахувати тарифи та зменшити суму в платіжці за тепло до 30%. Відповідне доручення Кабміну мають виконати у регіонах. "За нашими підрахунками, вже в грудні, якщо правильно здійснити ці нарахування, людина може отримати в своїй "платіжці" на 300-400 грн менше, зауважив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук. Зокрема, на Київщині до завтра, 3 січня, міські голови спільно з керівниками теплопостачальних підприємств мають надати свої розрахунки щодо зменшення вартості теплової енергії для населення, повідомляє Київська облдержадміністрація.
А ось із з першого січня побутові споживачі газу можуть обирати, як платити за блакитне паливо – чи за гарантованою ціною, яка яка діятиме до кінця кварталу, чи за ринковою цінами.
Так звана страхова ціна на газ – це фіксація ціни блакитного палива на певному рівні. За домовленостями з Міжнародним валютним фондом, з 1 січня 2020-го в Україні впроваджується ринкова ціну за газ. Однак, як повідомив Урядовий портал, уряд встановив запобіжники захисту населення. «Для цього розроблено програму «Гарантована ціна на газ». Для учасників програми Уряд зобов'язав НАК «Нафтогаз України» зафіксувати ціну на газ на період опалювального сезону. Вказана ціна буде на 7% менша, ніж у попередньому році», йдеться в повідомленні.
Страхова ціна НАК "Нафтогаз" становить 6 961 грн за тисячу кубометрів з ПДВ. Таку вартість визначили на підставі котирувань на найбільшій європейській газовій біржі. «Така ціна на 7% менша, ніж у першому кварталі 2019 року. Кінцева ж вартість газу залежатиме від тарифів на транспортування, які встановлює Нацкомісія з тарифів. Якщо виходити з тарифів у листопаді, вартість газу може становити близько 8 тис грн за тисячу кубометрів. Квартальна ціна діятиме автоматично для всіх споживачів. Якщо ж ви бажаєте відмовитись від фіксованої ціни та платити за ринковою, ще не пізно звернутись до регіональної газопостачальної компанії, яка запропонує зручний алгоритм виходу з програми», зауважує Економічна правда.
На страхову ціну всіх споживачів з 1 січня переводять автоматично. Але хто не хоче платити за такою схемою і бажає сплачувати за ринковими цінами, може звернутися до газопостачальної компанії з відповідною заявою.
Однак хто зі споживачів виграє – чи ті, хто платитиме за страховими цінами, чи ті, хто за ринковими – наразі ніхто не береться спрогнозувати. Бо ж оскільки новий контракт з "Газпромом" на транзит газу ще не підписано, то невідомо, якою буде ринкова ціна.
«У "Нафтогазі" порахували, що у випадку відсутності транзиту з січня ціни на блакитне паливо можуть зрости до 12 900 грн з ПДВ та без транспортування — це суттєво перевищує фіксовану ціну. Проте якщо транзит продовжиться, що наразі дуже ймовірно, програма з гарантованою ціною може завдати споживачам збитків. За словами голови Мінекоенерго Олексія Оржеля, у разі підписання угоди про транзит газ може стати чи не найдешевшим за всю історію перемовин. "Тоді споживачі із страховою ціною не виграють, бо на ринку буде менша ціна", — попередив він. Це не стосується мешканців багатоквартирних будинків, які не можуть впливати на цей процес. В їхньому випадку все залежить від комунальних підприємств, які надають їм послуги», зауважує Економічна правда, і деталізує, що комунальні підприємства теж можуть скористатися пропозицією "Нафтогазу".