Новини
Україна
Суспільство
Україна-суспільство

Етнічний профайлінг: поради для тих, хто зазнав утисків своєї рівності


Фото: kievpravda.com

Ті, хто відрізняються за національністю чи за кольором шкіри від більшості, нерідко стають жертвами правоохоронців.

Етнічний профайлінг - це дискримінація правоохоронними органами національних меншин. Виявляється проблема у тому, що поліціянти частіше первіряють документи, здійснюють рейди на помешкання таких людей або запрошують їх до відділку.

"В найбільш широкому розумінні під етнічним профайлінгом розуміється будь-яка дія, вчинена представником влади відносно особи, або групи осіб з метою забезпечення безпеки або громадського порядку, яка базується на її фактичному або уявному членстві в групі, визначеної за расовою ознакою, кольором шкіри, етнічним чи національним походженням, або релігією без фактичних підстав чи обґрунтованої підозри, що призвело до нерівного поводження з цією особою або групою", - пояснюють на Інформаційному порталі Харківської правозахисної групи.

Українська фундація правової допомоги підготувала пам'ятку, що ж робити у разі етнічного профайлінгу проти вас.

Як виявляється дискримінація

Фото: du24.com.ua

Найчастіше профайлінг здійснюють правоохоронці. Вони можуть перевіряти ваші документи без причини, затримувати чи запрошувати до відділку, перевіряти помешкання. При цьому ніяких ордерів чи підозр щодо вас у поліціянтів немає - лише ваша відмінність від інших.

Швидке реагування

Якщо з вами трапився неприємний інцидент з поліцією, найперше, що варто зробити - привернути увагу інших людей. Під час вашого затримання потрібно вимагати, щоб про це інформували ваших родичів.

Необхідно відмовитись від підписання будь-яких документів і вимагати адвоката, а також перекладача, якщо він необхідний.

Як довести винуватість поліції

Ваш вірний помічник - це телефон. За можливості знімайте на камеру те, що відбувається. Також необхідно сфотографувати протокол поліції. Якщо камери у вас немає, варто перевірити, чи не має поряд з місцем затримань камер відеоспостереження.

Фото: Politeka.net

Наступний крок - дізнатися ім'я та прізвище поліцейського, який незаконно вас затримував. Також запитати імена свідків інциденту та їх контактні дані.

Гарячі лінії

Якщо ви стикнулись з етнічним профайлінгом, ви можете звернутись на велику кількість гарячих ліній, де вам зможуть допомогти.

Дзвонити в поліцію - сумнівно. Краще повідомити про порушення Уповноваженому Верховної Ради з прав людини (гаряча лінія - 0 800 50 17 20) або до Кординаційного центру з надання правової допомоги (гаряча лінія - 0 800 213 103).

Якщо ви громадянин іншої країни, слід зателефонувати у ваше Консульство, де проінформувати про інцидент.