Новини
Новини Київської області
Вишгород
Дати
Київщина-суспільство

Експозиція допоможе осмислити день 9 травня по-новому


Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» приурочив виставку 74–й річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Це проект  Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році», спільно з музеєм історії Києва та приватними колекціонерами.

Портрети новопетрівчан – ветеранів Другої світової війни розміщені в центрі виставки. Світлини пам’яті, адже більшості з цих людей уже немає. А ще своєрідні капсули часу – ветеранські подарунки з 60-70х років: тоді учасники тієї війни виготовляли та дарували музеєві пам"ятні альбоми.

«У вітринах акцент зроблено на не просто оригінальні, а ексклюзивні експонати. Відвідувачі можуть побачити речі, яких торкались руки солдатів воюючих армій – СРСР, Німеччини, США. Частина з них або мають графіті, або нагородні написи. Це зброя, особисті речі, портсигари, запальнички, нагороди, документи, тощо. На стінах – оригінальні плакати часів Другої світової війни з фондів Музею м. Київ. У вітринах виставлено справжні листи, що писали рідним солдати з фронту, напередодні Перемоги, грамоти, документи, фотографії відповідного часу. І родзинка виставки – ескіз картини відомого українського художника, учасника радянсько - фінської, а потім Другої світової війни, нагородженого орденами Слави, Василя Забашти «Салют Перемоги». За час, що сержант Забашта був на фронті, нацисти вбили його матір, старший та молодший брати не повернулися з фронту. На полотні вражає постать двох поколінь – діда-фронтовика і маленького онука. Обличчя сивого ветерана, осліплі очі якого закриті пов’язкою, та хлопчика повернуті в бік невидимого вікна, за яким спалахи салюту Перемоги, що завжди відбувався на 9 травня. Про що вони думають? Дитина, мабуть, злякалася, але сліпий дідусь міцно притискає її до себе. Картина змушує думати, осмислити по-новому свято Перемоги», зауважує заступник директора музею «Битва за Київ у 1943 році» Тамара Сокол, розповідаючи про виставку.

У контекст експозиції вплетена своєрідна фотозона: манекен у військовій формі – солдат, що повернувся з війни. Біля нього можна сфотографуватись і переслати фото своїм друзям, але, зауважує Тамара Сокол, потрібно обов’язково вказати, що це фото з нашого музею.

Експонуватиметься виставка до кінця травня. Музей знаходиться в селі Нові Петрівці Вишгородського району.

Фото НМЗ "Битва за Київ у 1943 році"