Україна
Культура
Україна-суспільство
Позитивні історії

Експертна спільнота Українського культурного фонду


В 2020 році експертний пул для оцінювання проєктних конкурсних заявок Українського культурного фонду складається з фахівців науки та культури в 10-ти експерних радах інституції. Про свій досвід участі в експерних радах конкурсних програм Фонду і оцінювання проєктів розповідають Андрій Любка, Ярослава Кравченко, Ахтем Сеітаблаєв, Олена Правило та Наталія Заверюха.

Експертні ради УКФ формуються для кожної із конкурсних програм, вони охоплюють ті сектори культури, для яких відкрито ту чи іншу програму. З реєстром експертів експертних рад, які здійснюватимуть оцінювання проектних заявок у 2020 році, можна ознайомитись за посиланням. Згідно з пунктом 6.4. Положення про експертні ради Українського культурного фонду, оцінку проектної заявки мають виконувати 5 експертів експертної ради тієї програми, на яку подано заявку

перелік експертних рад УКФ в 2020 році

Про те, що надихає поважних і заклопотаних людей знаходити час для оцінювання культурних проєктів, розповідає Андрій Любка, експерт програми "Н.О.Р.Д":

"Бути експертом УКФ ‒ це наче зазирнути за лаштунки театральної репетиції, де цілий мурашник працівників скрупульозно готує для глядачів виставу. Це надзвичайно цікавий досвід, бо проєкти складаються з мільйона дрібниць, кожну з яких треба передбачити і прорахувати. Якщо всі коліщатка правильно підібрані й складені, то й проєкт буде успішним, але написати такий проєкт ‒ справжнє мистецтво, за яке в окремих ситуаціях можна й Шевченківську премію давати. Було приємно підтримувати сильні й актуальні проєкти, але не менш втішно було відсіювати "сирі" й безідейні ‒ щоб перемагали справді найкращі".

Після технічного відбору проєкти перейшли на наступний етап ‒ експертне оцінювання. Час дізнатися, як воно відбувається . Своїми враженнями поділилася Ярослава Кравченко, експертка програми "Аналітика культури":

?"Бути експерткою УКФ неймовірно складно та відповідально. Тільки тепер зрозуміла, як важливо давати відповіді на УСІ питання в заявках ‒ детально, тому що відповідь "ми це не вирішили", ой як розчаровує і заганяє в кут. За часом оцінка заявки забирає не менше, ніж заповнення заявки, а то й більше. Експерту потрібно влізти в шкіру і мозок заявника, зіставити цілі, плани, кошториси, і зрозуміти, чому ж ви їдете саме туди, і платите саме скільки. Осягнути логіку. Саме тому робочі плани вкрай важливі. Я знаю, якщо хтось не отримає фінансування, це не стане кінцем світу, але дуже хочеться не проґавити, роздивитися пильно, заглибитися, щоб усі достойні мали можливість реалізуватись.Чудовий досвід, дякую, УКФ"?

Враженнями ділиться експерт програми “Знакові події” Ахтем Сеітаблаєв:

⭐️“Чи відповідально бути експертом ‒ УКФ так, надзвичайно хвилююче ‒ так. Але насамперед, це можливість відкрити для себе багато нових людей, креативних та небайдужих, які прагнуть зробити світ (принаймні довкола себе) кращим. Моє завдання ‒ допомагати, а не заважати. Проекти, які містять в собі чітке бачення змісту, форми, інструментарію втілення, команди, обґрунтованого бюджету, а також проекти, що мають потенціал презентувати нашу країну як креативну, відкриту, зі своїми культурними традиціями, в першу чергу, пропагуючи гуманістичні цінності, безумовно будуть підтримані мною”⭐️

Про те, чому такою важливою є конкурсна програма "Культурні столиці України"??, розповідає її експертка Олена Правило:

"Програма “Культурні столиці України” є чудовим шансом для міста привернути до себе увагу, стати організованим, навчитися домовлятись між собою, заробляти гроші на подіях та культурних продуктах. Розвиток міста на перетині культури, урбаністики, туризму ‒ це в кожному окремому випадку самодостатній експеримент. Мені цікаво буде спостерігати, як міста яким нададуть почесний статус "Малої" та "Великої" культурних столиць зможуть зреалізувати власні амбіції, врахувавши інтереси громади та зовнішніх гостей. Адміністрації, які наважилися зорганізувати процес подачі на грант, для мене вже ‒ переможці, бо вони прагнуть стати кращими, прозорішими, мати більше можливостей. Тому можу лишень порадити всім учасникам брати набутий досвід на озброєння, щоб вдосконалюватися у кожному наступному проєкті чи ініціативі. Програма "Культурні столиці України" ‒ дуже вдала ініціатива, яка з часом може стати сталою і дати шанси проявити переваги розвитку культури для багатьох громад міст і містечок».

Експертка УКФ Наталія Заверюха

Мої ключові враження саме від ролі експертки УКФ: ✍️Перш за все це мега цікаво - ідей різних безліч, цікавих, інноваційних, таких які вже десь чула і таких, які і не уявляла собі, розширила собі горизонти розуміння, що є культурним продуктом і рівнем зрілості сектору.
✍️Це відповідально власне здавалось би ставити бали і писати коментарі не складно, але кожен проект це про певну ідею і не хочеться через те, що хтось не має досвіду написання заявок пропустити гарну заявку, тому читаю сайти, гуглю, учасників команди і т.д, щоб скласти собі картинку, звичайно було б круто, якби це все було ясно із заявки.
✍️Є відчуття потенціалу і незрілості, але значить нам всім є куди рости.
✍️Є відчуття причетності до масштабного, читала заявки і раділа, що маю честь їх оцінювати, але разом з тим писала багато доповнень, бо щиро хочу, щоб у них все вдалось.
✍️Це дуже складно бути безоціночною і не звертати увагу на орфографію, прогалини в певних знаннях і якість підготовки заявок, а постійно старатись дивитись в зміст та ідею.

#яекспертУКФ#яекспертУКФ2020

Перелік конкурсних програм УКФ в 2020 році

Довідка:

Український культурний фонд ‒ державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

Фонд, впроваджуючи нові механізми надання орієнтованої на результат конкурсної державної фінансової підтримки ініціативам у сфері культури та креативних індустрій, сприяє творенню розвиненої екосистеми культури та креативності в Україні, яка уможливлює породження та розповсюдження в суспільстві нових сенсів та спільних цінностей, а також сприяє збереження культурної спадщини та розвитку української культури в контексті актуальних світових тенденцій.  

Пріоритетні напрями діяльності Фонду: 

  • створення сприятливих умов для творчої діяльності; 
  • сприяння новим партнерствам; сприяння формуванню в Україні спільних цінностей громадянського суспільства; 
  • підтримка культурного розмаїття та сприяння міжкультурному діалогу; 
  • забезпечення дотримання культурних прав: рівного доступу до культурних ресурсів та рівних можливостей для особистісного розвитку та самореалізації для всіх громадян та спільнот, незалежно від культурних, мовних, етнічних, регіональних, соціальних, гендерних та інших особливостей чи розбіжностей;
  • забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на території України, а також сприяння вивченню української мови за кордоном; сприяння проведенню аналітичної та дослідницької діяльності у сфері культури і креативних індустрій; 
  • сприяння розвитку освітніх ініціатив, впровадженню інновацій, цифрових технологій та діджиталізації у сфері культури; 
  • сприяння створенню інноваційного конкурентоспроможного культурного продукту, розвитку дитячої та молодіжної творчості та професійного становлення митців; 
  • сприяння збереженню культурної спадщини, промоція цілісного та орієнтованого на майбутнє її розуміння; 
  • підтримка проектів, націлених на місцевий розвиток в умовах децентралізації; 
  • сприяння інтернаціоналізації української культури та координації донорської підтримки проектів в сфері культури та креативних індустрій.  

Стратегічні цілі: 

  • підсилення інституційної та фінансової спроможності 
  • сприяння творенню культурного продукту 
  • підсилення ролі культури у розвитку суспільства 
  • інтернаціоналізація української культури