Новини
Головні новини
Технології

Дистанційна робота і шахрайство в інтернеті


«Погляд» спробував дізнатися, як аферисти видурюють у людей гроші та особисті дані, діючи «під вивіскою» роботодавців, що шукають співробітників для віддаленої роботи.

Фото з ресурсу project-seo.net

Віддалена робота – не новина вже упродовж багатьох років. Можна працювати в іншому місті, а то й іншій країні, навіть не виходячи з дому – інтернет дає такі можливості. Популярність дистанційної роботи особливо зросла останнім часом, коли довелося запроваджувати карантин.

Разом із цим з’явився і новий вид шахрайства. На це звернули увагу співробітники кіберполіції Київщини.  За результатами моніторингу та вивчення звернень громадян, що надходять на форму зворотного зв'язку кіберполіції, правоохоронці проаналізували найпоширеніші нюанси стосовно шахрайських дій щодо наших співвітчизників, яких цікавить віддалене працевлаштування за межами України.

«Інформація щодо онлайн-шахрайств полягала у підробленні (створенні фейкового) аккаунту під офіційні сторінки товариств, організацій тощо, де поширювалася недостовірна інформація щодо працевлаштування від їх імені та, у подальшому, вводила в оману громадян. У результаті, онлайн-шахраї збагачувалися за рахунок коштів довірливих громадян, за нібито, оформлення необхідних документів», -

зазначає Поліція Київської області

«Місця роботи» онлайн-шахраїв

Правоохоронці розповіли про те, звідки найчастіше можна очікувати каверз у прагненні влаштуватись на віддалену роботу.

Отже, що повинно насторожити:

- Неофіційна сторінка існуючого товариства, організації чи особистого повідомлення від незнайомих осіб тощо, щодо пропозиції працевлаштування за певні кошти.

- Веб-сторінки або вкладки, рекламні оголошення, сайти надання послуг існуючих товариств, організацій, компаній тощо, на яких розміщуються оголошення, з метою власної наживи, щодо працевлаштування за незначний внесок, якй іноді називають «страховий».

- Оголошення щодо працевлаштування громадян за кордоном, за допомогою яких шахраї  отримують не лише гроші, а й персональні дані людей. Дані можуть використати з протиправною метою.

Як розпізнати шахраїв?

«Згідно користувальницької статистики, з усіх сайтів по заробітку в Інтернеті тільки 30% є дійсно достойними варіантами для віддаленої роботи. Всі інші, на жаль, так чи інакше пов’язані з шахрайством. Досвідчений користувач мережі відразу зверне увагу на підозрілі ресурси, а деяким важливо».

Про це йдеться на ресурсі project-seo.net

Фахівці ресурсу перерахували ознаки, які видають сайт-лохотрон. Зокрема, це: відсутність у автора проекту розвиненого ресурсу; золоті гори на порожньому місці; невиразний метод заробітку; відсутність зворотного зв’язку; відсутність офіційних спільнот в соціальних мережах

Яких правил безпеки варто дотримуватися?

  • Ставтеся з обережністю до «привабливих» пропозицій в соціальних мережах та на веб-ресурсах.
  • Користуючись сайтами, не переходьте за сумнівними посиланнями для здійснення платежів.
  • Нікому не повідомляйте персональні дані щодо себе чи своїх осіб, адже у подальшому вони можуть бути використані проти вас.
  • Пам’ятайте, на кожному офіційному сайті є правила безпеки та умови користування, в яких роз’яснюється визначений алгоритм дій, що надасть змогу відрізнити офіційний сайт від фейкового (підробленого).
  • Також на офіційному сайті кіберполіції у розділі «Стоп фрод» ви маєте можливість перевірити номер телефону, посилання на невідомий, сумнівний сайт, а також номер банківської карти на причетність до виявлених шахрайських схем.

На цьому наголошує Поліція Київської області.

Експерти  радять

Психологиня Інна Лук’янець, як повідомляє ресурс hromadske, радить ретельно перевіряти фірму і людей, що там працюють, аби не потрапити під вплив аферистів: «В Інтернеті є соціальні мережі, різні форуми, чати, де можна запитати про досвід роботи з тим чи іншим роботодавцем. Люди, які збираються на заробітки, часто не розголошують свої наміри. Цим і користуються аферисти. Вони відчувають, що людина у певному вакуумі і є лише під їхнім впливом. Тому треба обов’язково комунікувати з людьми».

Експерт з інформаційної безпеки в ELEKS Євген Курій нагадав у коментарі ресурсу mind, що необхідність соціального дистанціювання сприяла масовому переходу до режиму віддаленої роботи. За його словами, 85% компаній, які відповіли на опитування каналу CNBC, заявили, що більше половини їхніх працівників зараз працюють віддалено.

«Однак є докази того, що віддалена робота створює нові та унікальні можливості і для кіберзлочинців. Хакери демонстративно використовують переваги коронавірусної кризи. Зростає кількість фішингу та інших кібератак, злочинці експлуатують тривогу, яку відчувають працівники в незвичних сьогоднішніх обставинах. Опитування CNBC також виявило, що більше третини опитаних керівників повідомили про зростання рівня кіберзагроз, пов’язаного з режимом віддаленої роботи», -

Євген Курій

Ще однією дольовою точкою у нашому суспільстві стали самогубства дітей, і в цьому аспекті один із чинників небезпеки також є інтернет.  Нещодавно столичні правоохоронці затримали адміністраторку «групи смерті».  «Погляд» розбирався, чому діти здійснюють відчайдушні кроки, і чому це неможливо зупинити вже упродовж років.

«Погляд» розповідав і про те, що в Україні прагнуть навести порядок в усіх сферах, де можливі протиправні дії. Зокрема, колекторів внесуть у реєстр і змусять працювати у правовому полі.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.