Договір оренди: що потрібно знати орендарям землі у 2020 році?
З липня цього року в Україні почнуть діяти нові правила поновлення договору оренди землі.
Згідно із запровадженим поетапним введенням в дію Закону України №340-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству», прийнятого 5 грудня 2019 року, який набрав чинності 16 січня 2020 року, у липні почнуть діяти нововведення, що стосуються поновлення договору оренди землі.
Крім того, закон спрямований на запровадження низки антирейдерських заходів та встановлення дієвих запобіжників щодо захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок.
Як пояснюють в Урядовому Кур’єрі, відтепер умову щодо поновлення дії договору має бути вказано у тексті самого договору. Однак це не стосується оренди земель державної чи комунальної власності за одним винятком: якщо на цих землях розташовано нерухомі об’єкти, які є власністю орендаря. Натомість поновлення договору буде можливе лише разі, коли таку можливість закладено у тексті самого договору.
Серед інших нововведень, як пояснили у департаменті агропромислового розвитку Львівської ОДА:
- поновити договір оренди за мовчазною згодою можливо лише у разі наявності такої можливості в договорі оренди землі (при цьому укладати додаткову угоду більше не треба, пролонгація відбуватиметься автоматично);
- скористатись своїм правом на відмову у поновленні договору оренди землі може кожна із сторін, звернувшись до державного реєстратора не пізніше, ніж за місяць до закінчення такого договору;
- нові положення не поширюватимуться на договори, укладені або змінені до набрання чинності закону.
Нагадаємо, нещодавно Верховна Рада внесла зміни до Земельного кодексу України, згідно з яким власники земельних ділянок зможуть самостійно визначати їхнє цільове призначення.
Також у найближчому майбутньому в Україні з’явиться новий тип містобудівної документації.