До 2030 року Україна готується пересісти на електромобілі: нардепи готують спеціальний закон
За темпами зростання ринку електричних авто наша країна знаходиться у десятці лідерів.
Про це повідомляє Сьогодні.
Кількість електромобілів в Україні швидко зростає: зараз в Україні зареєстровано майже 27 тис. "зелених" авто. З них понад 7 тис. українці придбали за цей рік. Для порівняння, у 2018 році українці придбали 5,3 тис. електрокарів – удвічі більше, ніж в 2017 році.
Зростанню продажів електромобілів в Україні посприяло скасування митних зборів і податків на ввезення електричних авто.
Проте у порівнянні з деякими іншими країнами, частка електромобілів в країні у продажах невелика - 3-3,2%, в той час, як, наприклад, у Норвегії ця частка складає 50%.
Але, як прогнозують аналітики IRS Group, через п'ять років в Україні вже буде 246 тис. електричних авто. Адже темпи продажів електромобілів продовжать зростати за рахунок "обнулення" податків. Пільгове розмитнення діятиме до 2021 року: українці можуть ввозити електромобілі і нічого не платити за розмитнення, не треба також платити ПДВ – 20%, і акцизний збір – 1 євро за кожен кВт ємності акумулятора.
При реєстрації електричного авто зараз платять тільки збір до Пенсійного фонду, який відрізняється в залежності від вартості легкового автомобіля:
- Якщо авто не перевищує або дорівнює 316 965 грн. – сплачується 3%;
- Якщо вартість авто більше ніж 316 965 грн., але не перевищує або дорівнює 557 090 грн. – сплачується 4%;
- Якщо вартість авто більше ніж 557 090 грн. – сплачується 5%.
Проте є велика ймовірність, що і цей збір також скасують.
Депутати прописали це в проєкті закону №2532, що за 10 років Україна повинна перейти на електромобілі.
"З метою збереження навколишнього середовища, виконання міжнародних зобов'язань щодо зменшення викидів в атмосферу, поліпшення екологічного стану в містах, а також зменшення залежності економіки від імпорту нафти і нафтопродуктів, держава визначає своїм пріоритетом перехід на електричний автомобільний транспорт до 1 січня 2030 року", – зазначається у законопроєкті.
Цей документ містить також наступні норми:
- до 31 грудня 2022 року скасовується Пенсійний збір при реєстрації електромобіля;
- до 31 грудня 2024 року електромобілі з зеленими номерними знаками зможуть їздити по смузі громадського транспорту;
Згідно законопроєкту, уряд повинен розробити держпрограму з пільгового кредитування та страхування на купівлю електричного авто. Також уряду доручається створити програму з розвитку українських виробників електрокарів, виробництва та утилізації акумуляторних батарей.
Значна частина пунктів проекту стосується зарядних станцій для електромобілів. На сьогодні в Україні налічується 2054 зарядні станції з 4069 точками підключення, як порахував сервіс PlugShare. Для порівняння: в 2014 році в Україні було лише 35 зарядних станцій всіх типів. На одну зарядну станцію в країні припадає сім електромобілів (приблизно 3,5 на кожну зарядну точку) – схожі показники демонструють країн Європи.
Але, як зазначає Ігор Ковальов, керівник напрямку YASNO E-mobility, 95% зарядок в Україні – це повільні станції змінного струму, зарядка на яких триває годинами. До того ж більшість станцій розташовані у великих містах, а дефіцит потужності електромереж на трасах і невисокий попит з боку власників електрокарів ускладнюють розвиток інфраструктури між великими містами.
" Для підключення зарядних станцій більше працюють особисті зв'язки, ніж прописаний механізм. Підключити зарядну станцію складно – потрібно робити проект, виводити точку підключення, навіть якщо йдеться про станції малої потужності", – повідомляє Олександр Кравцов, директор компанії Electrocars.
"Але найбільша проблема – вони не вигідні бізнесу. Проте наявність зарядної станції може бути додатковим маркетинговим ходом для ресторанів, житлових комплексів, парковок, щоб залучати додаткових клієнтів. Але саме заробляти на цьому завчасно", - стверджує Артем Коломоєць, менеджер з продажу компанії E-Line, яка виробляє зарядні станції електромобілів.
Ці проблеми повинен вирішити новий законопроєкт:
- до 31 грудня 2024 операторам зарядних станцій не потрібно отримувати ліцензію;
- до 31 грудня 2022 року не потрібно буде платити за підключення і виділення потужностей для операторів автомобільних зарядних станцій.
- до елементів благоустрою додадуться струмоприймачі підключення електромобілів до мережі зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами;
- нові автозаправки, які будуються за містами, повинні бути обладнані зарядними станціями.
"Проект закону дає більше преференцій швидкісним станціям заряду. А вони створюють навантаження на потужність. У містах повинні бути пільги для всіх зарядних станцій, що не перенавантажуватимуть енергетику району, забезпечать ефективне і економне для автомобіля споживання. Не потрібно забувати про повільні зарядні станції в містах", – зазначає Олександр Кравцов.
Збільшення попиту на електромобілі зменшить продажі бензину, акциз з продажу якого направляється в Дорожній фонд. Тому, щоб компенсувати недоторимання фінансування, введуть новий податок: з 1 січня 2025 року податок буде стягуватися з діяльності операторів зарядних станцій. Збір буде нараховуватися за обсягом спожитої енергії.
Переорієнтація на електромобілі – глобальний тренд. Ряд країн світу вже заявили, що відмовляться від продажів машин з двигуном внутрішнього згоряння через 10-25 років.
Маємо надію, що Україна в цьому тренді також не відставатиме від провідних країн світу.