Новини
Україна-суспільство

Депутатьска недоторканність: Відколи з’явилась і чи можливо її скасувати


Радник з питань комунікації в Одеському Центрі розвитку місцевого самоврядування Євгенія Генова, з детальними роз’ясненнями прокоментувала на своїй сторінці у Фейсбуці, рішення нардепів в першому читанні проголосувати за зняття з себе недоторканості.

За що вночі проголосували депутати?

- Вони ухвалили Постанову про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України) (№1095)

Про що йдеться в цій Постанові?

- Цитую: "Відповідно до статті 149 Регламенту Верховної Ради України Верховна Рада України п о с т а н о в л я є: 1. Законопроект про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України) (реєстр. № 7203) попередньо схвалити (додається). 2. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття"

Про що йдеться в цьому законопроекті?

- Цитую: "1. Внести зміни до статті 80 Конституції України (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 30, ст. 141), виклавши її в такій редакції: "Стаття 80. Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп". 2. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2020 року"

А як зараз звучить 80 стаття Конституції?

- Цитую: "Народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність. Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп. 
Народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані". Тобто вилучається другий абзац про кримінальну відповідальність, але лишають абзац про те, що депутати мають право вільно висловлюватися.

Коли цей законопроєкт потрапив у Раду? - 17.10.2017 року

Хто його автор? - президент України Петро Порошенко

Що про це думає Конституційний Суд?

- У червні 2018 року Суд дійшов висновку, що пропоновані зміни до статті 80 Конституції України не спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України, а отже, не суперечать вимогам частини першої статті 157 Конституції України, а також не передбачає скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина, не спрямований на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України.

Що тепер?

- На наступній сесії законопроєкт можуть ухвалити остаточно, тобто вже у вересні.

Коли ж з'явилася недоторканність?

- 1978 року у Конституції УРСР. Стаття 95 проголошувала, що «депутатові забезпечуються умови для безперешкодного й ефективного здійснення його прав і обов'язків». Потім норму про депутатську недоторканність прописали в законі про статус народного депутата 1993 року. Тоді одне з положень закону виклали в редакції, в якій воно й тепер міститься у Конституції: «Народний депутат не може бути без згоди Верховної Ради України притягнутий до кримінальної відповідальності, затриманий чи заарештований». А про свободу висловлювань норма з'явилася вже в Конституції 1996 року.

Депутатська недоторканність справді робить нардепів особливими?

- Ця норма перебільшена в уяві суспільства, зокрема завдяки політикам, які весь час на цьому піарилися. Норма не робить з депутатів священних корів. За часи свого існування Рада позбавила недоторканності понад 20 нардепів. Першим став Степан Хмара, якого у 1990 році звинуватили у побитті полковника КДБ, після чого він рік просидів у СІЗО. Серед позбавлених фактично термін відбув тільки один нардеп - Віктор Лозінський – за вбивство людини – та Павло Лазаренко, який відсидів в американській в’язниці до 2012 року. Решта тих, кого її позбавили, почуваються цілком чудово.

Джерело