Новини
Україна
Новини Київської області
Вишгород
Екологія
Вода
Україна-суспільство

Чи є привід непокоїтись щодо стану дамб українських ГЕС?


«З інженерної точки зору надійність дамби Київської ГЕС не викликає у нас жодних сумнівів. Експлуатаційний стан дамби працездатний», - зауважив головний інженер Укргідроенерго Вадим Рассовський.

Час від часу в українському суспільстві виникають тривожні розмови щодо стану Київської ГЕС. «Київ може піти під воду», «дамбу може прорвати»… Фахівці Укргідроенерго розповідають, що до них періодично надходять такі запитання, і людям доводиться пояснювати, який насправді стан дамби, і чи насправді є підстави тривожитись.

Головний інженер Укргідроенерго розповів, що цьогоріч не варто перейматися проблемою водопілля, адже оскільки кількість опадів узимку була незначною, практично не типовою для зими, то ймовірність водопілля незначна. І все ж фахівці Укргідроенерго тримають під постійним контролем це питання. Дамби на українських водосховищах не раз обстежувалися із залученням міжнародних експертів та науковців, які зробили висновок – стан гідротехнічних споруд дніпровського та дністровського каскадів водосховищ працездатний.

Також Вадим Рассовський ще раз звернув увагу на безпечність дамб. А їх на балансі Укргідроенерго сім: шість на Дніпрі та одна на Дністрі. Вони перебувають у працездатному стані, відповідають проєктним вимогам і можуть виконувати своє функціональне призначення в заданих режимах.

Спеціальні гідротехнічні підрозділи гідроелектростанцій щодня моніторять стан експлуатації дамб. «Є регламент спостережень, є інструментальний контроль, є нормативи, згідно з якими проводиться робота. Також до контролю за станом дамб залучаємо сторонні організації. Так, за нормативними документами, раз на п’ять років наші гідротехнічні споруди обстежує спеціалізована міжвідомча комісія, до якої входять фахівці різних галузей.  Остання така перевірка проводилася торік улітку 2019 року. За її висновками, з нашими дамбами все в порядку», зазначив головний інженер Укргідроенерго, звернув увагу на стан дамби Київської ГЕС, яка утримає 3,7 кубічних кілометра води. Адже саме ця споруда викликає найбільше запитань у людей.

«Зрозуміло, що дамба – потенційно небезпечна споруда. Але з інженерної точки зору її надійність не викликає у нас жодних сумнівів. У переліку контролю за нашими спорудами і, в тому числі, за дамбою Київської ГЕС, є інструментальний контроль. Дамбу не лише періодично перевіряють за допомогою геодезичних засобів та контрольно-вимірювальної апаратури, а й діє автоматизована система контролю стану цієї дамби. Там перевіряється її стан на предмет зміщень, який стан фільтрації води, яка надходить з Київського водосховища. Можу з упевненістю сказати – нічого, що могло б викликати стурбованість, чи бодай натяку на таку стурбованість, немає. Є напірна частина цієї дамби з  бетонним кріпленням. Так, на цьому бетонному кріпленні, яке вже експлуатується більше півстоліття, періодично виникають певні  локальні пошкодження. Але наші фахівці їх дуже швидко усувають. До того ж, дамба не потребує додаткового зміцнення, оскільки майже 20 кілометрів  дамби з боку водосховища захищено додатково бетонними плитами. А щодо стану самої земляної греблі, то вона  майже по всій довжині обладнана датчиками. І якби виникали якісь загрозливі процеси, наприклад, просадки, ми б це фіксували. Цього не відбувається. Експлуатаційний стан дамби Київської ГЕС працездатний», повідомив Вадим Рассовський, і звернув увагу, що всі об’єкти Укргідроенерго оснащені автоматизованими системами контролю безпеки.

«Наші дамби неодноразово обстежувалися із залученням міжнародних експертів та науковців. Їхній висновок: земляні  та бетонні споруди знаходяться у працездатному  стані. Хочу підкреслити, що за останні роки за допомогою міжнародних фінансових організацій, таких як Світовий Банк,  Європейський Інвестиційний Банк, Європейський Банк Реконструкції та Розвитку,  ми впровадили важливі проєкти, серед яких – можливість спостерігати за станом наших споруд за допомогою космічної геодезії», -зазначив головний інженер. То ж приводів для занепокоєння немає.