Новини
Новини Київської області
Головні новини
Здоров'я
Україна-суспільство

Чи спричинив карантин в Україні бейбі-бум?


Журналісти ІА «Погляд» дізнались, чи був на Київщині сплеск народжуваності через запроваджений рік тому, навесні минулого року карантин.

У березні минулого року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про пандемію коронавірусу. 12 березня в Україні було вперше запроваджено карантин, зумовлений розповсюдженням коронавірусу. Люди почали менше виходити з дому, працювати та вчитися дистанційно. У квітні карантинні обмеження зробили ще жорсткішими, щоб зменшити розповсюдження вірусу, а отже, сімейні пари ще більше часу перебували разом. Тож мало не всі ЗМІ з початком карантину іронічно пророкували майбутнє стрімке зростання народжуваності як у світі, так і в Україні.

З огляду на 9 місяців вагітності, зачаті навесні діти мали б народитися на початку цього року. Кореспонденти «Погляду» з'ясували, чи відбувся бейбі-бум на Київщині, дізнавшись статистику народжуваності. Також ми поспілкувались із молодими батьками, які таки зважились на поповнення в родині, незважаючи на пандемію COVID-19.

Очільниця Центрального відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) Рада Дашутіна в ексклюзивному коментарі «Погляду» розповіла, що народжуваність цьогоріч знизилась, а смертність - навпаки зросла.

«Статистика народжуваності за перші два місяці 2021 року нижча, ніж за попередні роки. Карантин, як бачимо, вплинув негативно на народжуваність на Київщині та Черкащині. На жаль, смертність збільшилась у порівнянні з попередніми періодами. Очевидно, коронавірусна хвороба таки повпливала на дану статистику», -

Рада Дашутіна

Так, у січні цього року на території Києва, Київщини та Черкащини народилося 2406 дітей, у лютому – 2233, тоді як у січні минулого року народилося 2847 немовлят, у лютому – 2463, а у 2019 році у січні було зареєстровано 2788 народжень та в лютому – 2490.

Загальна статистика народжуваності та смертності виглядає так*:

  • 2019 рік: 32634 народжень, 33137 смертей
  • 2020 рік: 30829 народжень, 36091 смертей

*статистика подається збірна по Києву, Київщині та Черкащині

Працівники Макарівського районного відділу ДРАЦС уточнили:

«Дані цифри по Макарівському району не відображають повну картину народжуваності, адже ситуація змінилася із закриттям пологового у Макарові, тож люди часто реєструють дітей там, де народжують. До того ж вони можуть зареєструвати дитину через платформу «Дія». Тому в нас дані лише по реєстрації в нашому ДРАЦСі».

Як бачимо, сподівання на те, що весняне сидіння вдома через пандемію COVID-19 призведе до масового зростання народжуваності і поліпшення демографічної ситуації, не виправдалися.

Навпаки, населення України стрімко продовжує скорочуватись. За останні 10 років на 2 257 309 громадян України стало менше. Та й за ковідний 2020 рік смертність у країні удвічі перевищила народжуваність: народилося 293 457 осiб, померло 616 835 осiб, повідомляє портал Опендатабот.

Що сприяє сплеску народжуваності?

Дослідження Філіпа Коена з Університету штату Меріленд (США) показало, що зазвичай народженню дитини мають передувати три речі: віра батьків у світле майбутнє, впевненість у доступності послуг соціальної підтримки та об’єктивний погляд на поточний стан речей.

Незважаючи на те, що люди проводили багато часу разом під час пандемії, а отже, мали безліч можливостей для сексу, проте стабільності, яка б спонукала людей мати дітей, бракувало. Люди були стурбовані нестабільною ситуацію в світі, тому про продовження роду думати не хотілося.

Загалом згідно з дослідженням Інституту метрики та оцінки здоров'я Університету Вашингтона, опублікованому в Lancet, до 2100 року глобальний рівень народжуваності впаде нижче 1,7.

Довідково:

коефіцієнт народжуваності – це середня кількість дітей, яких народжує жінка. Якщо він впаде нижче 2,1, то чисельність населення почне зменшуватися.

На думку лікаря-психотерапевта Георгія Амусіна, причиною того, що народжуваність не підвищилася, є те, що людство не виходить із кризи. Звичайно, люди народжували дітей і під час воєн, але це не було масовим явищем. Другим фактором психотерапевт називає те, що в суспільстві в цілому згасає інтерес до сексуального життя.

«Раніше люди сиділи вдома при вимкненому світлі і секс був частиною життєвого процесу. Зараз люди більше спілкуються між собою. Вони сидять в інтернеті, книги майже не читають, але дивляться кіно. Сексуальне життя поступається іншим речам», -

Георгій Амусін

До того ж, на його думку, люди нарешті навчилися користуватися засобами контрацепції. І, незалежно від криз та епідемій, у питаннях продовження роду на перший план виходить розрахунок, а не емоції.

Життя продовжується

Невпевненість і занепокоєння через пандемію COVID-19 призвели до зменшення числа новонароджених на початку 2021 року на Київщині, продовживши тенденцію до скорочення народжуваності по країні загалом. Так, карантин не спричинив сплеск народжуваності, адже багато пар вирішили почекати з народженням дитини під час коронакризи. Однак були й ті, хто не побоявся дати нове життя у січні-лютому цього року.

Молоді батьки Олена та Олексій з Василькова розповіли, що їхній Данилко був зачатий в квітні минулого року, поки вони сиділи на карантині в селі і, незважаючи на епідемію коронавірусу, не відмовилися від ідеї завести другу дитину.

Марія, мама маленького Дениса, який народився на початку лютого у м. Ірпінь, розповіла: «Ми з чоловіком на час карантину в квітні змогли ізолюватися, виїхати на дачу. Ми були в досить сприятливих умовах, що дуже допомогло нам реалізувати наші плани – народити синочка».

Мама маленької Злати Ірина з Вишгорода розповіла журналісту «Погляду», що дуже боялась вагітніти і народжувати, поки в світі панує пандемія коронавірусу: «Однак зараз я щаслива як ніколи, адже маю чудову донечку, яка народилася наприкінці січня».

Марина з Фастова мала сумніви щодо доцільності народжувати другу дитину у такі нестабільні часи. Проте вона спокійно пережила свою вагітність, головним чином завдячуючи дистанційній роботі, а в лютому народила маленьку Ангеліну.

Які прогнози?

Згідно зі звітом Організації об'єднаних націй World Population Prospects, до 2100 року населення України скоротиться до 24,4 млн людей. Україна разом з Болгарією, Латвією, Литвою входить до списку країн, населення яких до 2050 року скоротиться приблизно на 20% або й більше. Основними причинами скорочення населення в цих країнах автори звіту називають низьку народжуваність і високий рівень еміграцїі.

«Погляд» ще наприкінці 2019 року інформував, що смертність в Україні вдвічі вища за народжуваність.

На початку 2020 року чисельність населення Київщини збільшилася на 1839 осіб. Збільшення кількості жителів області за січень-березень відбулося за рахунок міграційного приросту населення.

У квітні 2020 року ми писали, що у Києві зменшилась чисельність населення: вона стала меншою ще до початку карантину. Демографічна ситуація в Київській області станом на 1 березня 2020 року становила 1783037 осіб.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу - переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина - Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.

Фото ілюстративні з сайту freepik.com