Новини
Новини Київської області
Вишгород
Київщина-суспільство
Надзвичайні ситуації

Чи була небезпека техногенної катастрофи на Вишгородщині?


У Фейсбуку поширилась інформація про те, що 30 вересня ВП "Київський судноплавний шлюз" три години був знеструмлений. Чим це могло загрожувати? «Погляд» збирав точки зору на ситуацію, що склалася

…Тривогу забила в соцмережах жителька Вишгорода Ольга Кім, яка повідомила, що до неї звернувся головний інженер ВП (відокремленого підрозділу) "Київський судноплавний шлюз", який знаходиться в Вишгороді і входить до складу Київського вузла гідроспоруд, і попросив залучити громадськість. «У понеділок о 14.12 без попереджувального документа або будь-якого іншого санкціонованого і несанкціонованого попередження стратегічний об'єкт виявився знеструмлений диспетчером "Київобленерго", тому що той отримав таке розпорядження. Про це дізнався головний інженер шлюзу, зателефонувавши в "Київобленерго". На момент знеструмлення начальник вахти шлюзу проводив маневрування механізмами шлюзу, повний цикл не був завершений!», повідомила пані Ольга, зазначивши, що саме у цей час у шлюз із Київського водосховища мав заходити теплохід "Олеста" з пасажирами. «Гідроспоруда залишалося знеструмленою! За цей час головний інженер дзвонив у поліцію, МНС, СБУ.Там вислухали і розвели руками. Розмови з "Київобленерго" були безрезультатні. Подачу струму включили також без попередження, тобто без дотримання спеціального регламенту… А це не 220 Вольт, на хвилинку! Це тисячі», пише Ольга Кім, і повідомляє, що струм подали тільки коли керівництво ДП "Укрводшлях" до когось додзвонилося і цей хтось вплинув на "Київобленерго".

Що ж сталося, чому відключили стратегічний об’єкт, у якого, за словами Ольги Кім, не було боргів за електроенергію? «А ось що було! 12.08.2019г. ПрАТ "Київобленерго" надіслало ВП "Київський судноплавних шлюз" акт-вимогу. У ньому вимагають встановити якийсь сучасний лічильник (при тому, що на шлюзі лічильник ліцензований і законний природно, що відповідає всім необхідним нормам…). Термін на це дають місяць. 19.09.2019г. ВП "Київський судноплавний шлюз" відправляє відповідь, де зазначає, що це держпідприєммтво і бюджетом на 2019 рік не були закладені витрати на системи енергоспоживання і енергообліку. І що в бюджет 2020 року внесуть статтю витрати на модернізацію пристроїв електронного обліку. На цьому все закінчилося. Більше офіційних листів або попереджень (і неофіційних також, що вже темнити, якщо і так у нас буває) не надходило. 30.09.2019г. о 14.12 шлюз був знеструмлений. На дзвінок головного інженера шлюзу диспетчер "Київобленерго" відповів, що відключення від енергопостачання проведено за невиконання умов акту-вимоги», пише Ольга Кім.

Ситуація не могла не стривожити. Однак дуже здивувало те, що окрім приватного поста у Фейсбуку Ольги Кім жодної інформації про відключення ВП «Київський судноплавний шлюз» і про наслідки цього ніде знайти не вдалося. Хоча критична ситуація мала б «поставити на вуха» всіх, до того ж по всій вертикалі влади, а також відповідних фахових структур. Але ж ні – мовчок «по всій вертикалі»! Ольга Кім відповіла журналісту «Погляду», що це тому, що всі замовчують цю ситуацію. І допомогла зв’язатися з головним інженером шлюзу ВП «Київський судноплавний шлюз» Олександром Черних.

У коментарі журналісту «Погляду» він зауважив: «Це була надзвичайна ситуація. Гідротехнічна споруда знаходиться під натиском води Київського водосховища, площа якого майже 900 квадратних кілометрів -- уявляєте, скільки там води! Гідтотехнічна споруда завдяки діям Київобленерго по суті зупинилася, і залишилася без повного контролю над механічним обладанням, над сигналізацією, над охороною, над режимом об'єкта. І що б з такою кількістю води могло би статися, ніхто не знає». На запитання про можливі наслідки Олександр Михайлович зауважив: «Та що, прорвало б дамбу Київської ГЕС і вся  вода пішла б по Дніпру, по руслу Дніпра, а далі на Київ, і далі по каскаду Дніпровських ГЕС». Також Олександр Черних підкреслив: «Такі події вже не вперше, і, можливо, будуть відбуватися і надалі. Тобто завдяки публічному тиску ми зможемо запобігти розвитку якихось катастрофічних подій».

І все ж. В епоху діджиталізації розголос мав би бути миттєвим, і з самого ранку, якщо не з учорашнього дня. Наразі ж лише ресурс depo.ua опублікував інформацію, поширену Ольгою Кім. Ні Міністерство інфраструктури, ні КОДА, ні правоохоронні органи – ніхто ні рядком на своїх сайтах чи на сторінках соцмереж не згадав про цю ситуацію! Навіть на сайті Укрводшляху чи  ВП «Київський судноплавний шлюз» про це ні слова. Втім, здається, не вся інформація на сайті ВП обновлюється, бо там зазначений ще попередній головний інженер Ігор Будник, хоча Олександр Черних зауважив, що займає цю посаду вже два роки.

А тим часом єдиний публічний допис Ольги Кім поширився Фейсбук-мережею і набрав обертів: багато коментарів, 455 поширень, то ж зрозуміло, що ситуація спільноту байдужою не залишила.

У процесі підготовки матеріалу журналіст «Погляду» намагалась додзвонитися до прес-служби Київобленерго, аби дізнатися їхню точку зору на ситуацію, що склалася. Однак телефон – а на сайті компанії зазначений тільки міський – не відповідав. Ми запитаємо їхню думку і поінформуємо про це окремо.

Також виникає запитання, яке випливає з повідомлення Ольги Кім: «…головний інженер дзвонив у поліцію, МНС, СБУ. Там вислухали і розвели руками». Журналіст «Погляду» задала запитання  Вишгородському відділу поліції щодо такого звернення. Адже місцеві правоохоронці знаходяться найближче. Там відповіли: «У нас немає такої реєстрації».

А тим часом вдалося поспілкувалися з прес-службою ПрАТ «Укргідроенерго», і там дуже здивувалися такій ситуації. Зауважили, що в Укргідроенерго працюютть у звичному режимі і взагалі не знають про неї, і що кількагодинне відключення Київського судноплавного шлюзу від електрики взагалі не впливає на стан справ на ГЕС, тому що дамба і шлюз технічно між собою не пов’язані. «Як може прорвати дамбу, коли шлюз із правого боку,  гребля далі, а між ними ще цілий острів. Якби щось подібне було, то ми б уже працювати в аварійному режимі»,  зауважили журналісту «Погляду» у прес-службі Укргідроенерго, і повідомили, що, по-перше, дамба має дуже високий запас міцності, а по-друге, її стан, як й іншого обладнання, знаходиться під постійним суворим контролем і наглядом, і навіть натяку на нештатну ситуацію помічено не було.

Фото з відкритих інтернет-ресурсів