Новини
Новини Київської області
Вишгород
Культура
Традиції та прикмети

Чудодійна ікона з Вишгорода


Сьогодні, 8 вересня, православні християни відзначають одне із свят, приурочених чудодійному образу Володимирської ікони Божої матері. Насправді ж вона Вишгородська

Одна з унікальних ікон православного світу – ікона Божої Матері, знана як Володимирська, з самого початку мала іншу назву: Вишгородська Богородиця Ніжності.

Історія її виникнення оповита легендами. За однією з них, образ був написаний Євангелістом Лукою на липовій дошці від столу, за яким був за трапезою Спаситель з Пречистою Матір'ю і праведним Йосипом. Ще одна легенда говорить, що зображення на іконі схвалила сама Богородиця, і звідтоді більшість православних іконописців орієнтується саме на нього.

В V ст. ця ікона була перевезена з Єрусалиму до Константинополя за імператора Феодосія ІІ Каліграфа, який під час ІІІ Вселенського Собору 431 р. ініціював розвиток Богородичного культу в Церкві. А в 1131 році Константинопольський Патріарх подарував ікону святому князеві Мстиславові Великому (втім, деякі джерела називають Юрія Долгорукого). Ікону привезли до Вишгорода – помісного уділу княгині Ольги. На той час там діяв Дівочий монастир, у якому й встановили образ. Тоді вона й отримала назву «Вишгородська».

У 1155 р. син Юрія Долгорукого, володимиро-суздальський князь Андрій Боголюбський, зруйнував частину Вишгорода та викрав ікону Вишгородської Богородиці. Як свідчать історичні джерела, він вивіз ікону спочатку до своєї резиденції в с. Боголюбово, а пізніше – до Володимира-на-Клязьмі, де вона стала головною святинею збудованого цим князем Успенського собору. Саме тоді вона й отримала назву «Володимирської», за якою відома усьому православному світові. У 1395 р. під час навали військ Тамерлана ікону було перенесено до Москви. Вона яка супроводжувала сходження на трон царів Російської імперії.

Нині вона зберігається у Третьяковській галереї. Є припущення, що одним із художників, який реставрував ікону, був Андрій Рубльов. Безумовно, Україна, і Вишгород, зокрема, хотіли б отримати назад свою святиню. Але те, що її не повертають з Росії, нібито пов’язане з неможливістю транспортування ікони – мовляв, дорогу вона «не переживе». Так це чи ні, але факт – те, що оригінал досі залишається в Росії, а Вишгород має лише списки (копії) цієї ікони. Списки чудодійної ікони Вишгородської Божої Матері знаходяться в усіх трьох храмах східної традиції у Вишгороді.

Як зауважує настоятель церкви Вишгородської Богородиці о. Тарас Валах, Вишгородська ікона є славою міста. Священники кажуть, що копія є не менша за своєю силою за оригінал.

Як уже повідомляв "Погляд", нещодавно у церкві Вишгородської Богородиці УГКЦ відбулась урочиста презентація і спецпогашення поштової марки №177 «Вишгородська ікона Божої Матері».

 Святкування Вишгородської ікони Пресвятої Богородиці святкується тричі на рік: 3 червня, 6 липня, 8 вересня. Втім, іконі можна вклонитися і попросити про заповітне можна у будь-який час, коли відкриті храми. А тим більше, коли йдуть богослужіння. Добратися з Києва до Вишгорода громадським транспортом можна від станцій метро «Почайна», «Героїв Дніпра» та від автостанції «Полісся» (площа Шевченка).