Новини
Екологія
За кордоном

Через 20 років температура Землі досягне критичної позначки


Вчені з Університету Північної Арізони, Центру дослідження клімату Вудвелла (США) і Університету Вайкато (Нова Зеландія) провели дослідження, яке показало, що планета Земля підходить до того рівня, коли рослини почнуть втрачати здатність фотосинтезу, найважливішої хімічної реакції, від якої залежить все живе на планеті.

Фото: pixabay.com

Свої висновки дослідники опублікували в авторитетному виданні Science Advances.

Вчені вивчили дані за останні 20 років з вимірювальних приладів в кожному великому біомі по всьому світу. В результаті зуміли встановити критичну позначку температури, за межами якої здатність рослин поглинати атмосферний вуглець зменшується, а вивільнення прискорюється. Для процесу фотосинтезу є свої межі температурного діапазону, за межами яких його ефективність різко знижується. Так, у найбільш поширених рослин з С3-фотосинтезом межа поглинання вуглецю досягається при 18 градусах, а для рослин з С4-фотосинтезом при 28 градусах. Перевищення цього порогу означає, що Земля досягне критичної позначки температури.

Наразі, згідно з дослідженням, біосфера поглинає більше вуглекислого газу, ніж вивільняє, натомість рослинний світ менш інтенсивно поглинає надлишок вуглецю з вуглекислого газу, що утворюється в результаті діяльності людини.

На сьогоднішній день, зазначають вчені, температурний пік досяг лише 10% біосфери. Але через швидко мінливі кліматичні умови в сторону глобального потепління і при нинішніх темпах викидів такого піку можуть досягти до половини біом на планеті. І перш за все це стосуватиметься багатих вуглецем тропічних лісів в Амазонії і Південно-Східної Азії, а також тайгових масивів в Росії та Канаді.

Як повідомляв «Погляд», тропічні ліси в Бразилії вже почали виділяти більше вуглецю, ніж поглинати.

«Здатність Землі поглинати майже третину антропогенних викидів вуглецю через рослини зменшиться вдвічі протягом наступних 20 років», – пишуть дослідники.

Таким чином найближчим часом біоми перетворяться з поглиначів вуглецю в його джерела.

Варто зазначити, що в ЄС ухвалили скорочення викидів парникових газів на 55% до 2030 року. В Україні викиди парникових газів почнуть контролювати вже з цього року.

Нагадаємо, 2020 рік став найтеплішим в історії спостережень на Землі.

Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.