Через 10 років планету чекає різке скорочення біорізноманіття
Це загрожує 70% всіх видів на планеті.
Глобальна зміна клімату може призвести до розірвання, потенційно катастрофічних втрат біорізноманіття в регіонах по всьому світу протягом XXI століття, стверджують вчені з Центру досліджень біорізноманіття та навколишнього середовища (UCL), пишуть в sciencedaily.com.
Співавтор дослідження доктор Алекс Пігот зазначає, що ризики для біорізноманіття від зміни клімату не збільшуються поступово. Замість цього, у міру потепління клімату, в межах одного району більшість видів зможе витримувати це деякий час, перш ніж буде перейдено температурний поріг, коли більша частина видів зіткнеться з умовами, яких вони раніше не відчували.
У своїй роботі вчені використовували дані кліматичної моделі за період з 1850 по 2005 рік і зіставили її з географічними діапазонами 30 652 видів птахів, ссавців, рептилій, амфібій, риб, а також інших тварин і рослин. Дані були доступні для областей по всій земній кулі, розділені на квадратні осередки розміром 100 на 100 км.
Дослідники використовували 22 кліматичні моделі за трьома сценаріями антропогенних викидів парникових газів (інтенсивні, помірні і знижені), щоб передбачити, коли види в кожному осередку будуть підпадати під вплив температур, які їх організм раніше не відчував у своєму географічному діапазоні протягом періоду не менше п'яти років.
«Як тільки температура в конкретному регіоні підніметься до рівня, якого види ніколи не відчували, ми очікуємо, що почнуться вимирання. Хоча це і не є обов'язковим, просто у нас немає ніяких доказів здатності цих видів виживати після цього моменту», – каже Крістофер Трісос, провідний автор дослідження.
Дослідники виявили, що в більшості екологічних спільнот по всьому світу значна частина організмів опиниться за межами свого кліматичного кордону (діапазоні кліматичних умов, в яких вид був зареєстрований в дикій природі) протягом наступного десятиліття. А до 2100 року 73% усіх видів подолають кліматичний кордон.
Автори роботи встановили, що руйнування екологічних спільнот в результаті зміни клімату буде різким, тому для більшості видів вихід за межі їх кліматичних горизонтів настане практично одночасно. Це призведе до нестійкості екосистем і їх необоротної зміни.
Як повідомлялося раніше, зміна клімату стала причиною поширення смертельного для морських ссавців вірусу. Також зміна клімату може призвести до вимирання морських черепах.