27.04.2018
Погляд
Андрій ПОЛІЩУК,
громадський активіст
Всі школи за формою власності поділяються на державні, комунальні та приватні. Наприклад, у
місті Ірпінь переважна більшість — комунальні.
Комунальна, або муніципальна, власність — це колективна власність певної громади, в нашому випадку — мешканців Ірпеня. За законом саме ми, громада, і є первинними власниками та розпорядниками цього майна, а місцевим радам лише делегуємо це право.
Освіта в комунальних закладах має бути безоплатною. Тоді чому ж батьки постійно здають кошти на всілякі ремонти та обладнання для класів? Їм часто розповідають про те, що країна в кризі, тому кошти відсутні… Насправді ж виявляється, що за нестачею коштів у школах
може критися діяльність їх директорів.
Як відомо, саме вони складають кошторис витрат школи. І нерідко, плануючи його на майбутній рік, просто не включають у витратну частину вартість ремонту приміщень і закупівлю нової техніки. А якщо така витратна частина відсутня у бюджетному запиті, то, відповідно, кошти і не будуть виділятися з бюджету.
Яскравий приклад — Ірпінська спеціалізована загальноосвітня школа №1 художнього профілю ім. А.С. Макаренка, в якій зараз гостро відчувається нестача комп’ютерів. Так, із 19 ПК (відповідно до балансу школи) 5 — 1996-1998 років випуску (робочі, але непридатні до використання – Pentium-III ), 10 – 2008-го (6 з них — непрацюючі) і 4 — 2014-го (3 із них знаходяться в адміністрації школи).
Постає питання, чому директор школи, знаючи про такий стан справ із комп’ютерною технікою, не подавала відповідний бюджетний кошторис до відділу освіти? Адже якщо вона не заклала у кошторис відповідної суми коштів, то школі ці кошти просто не виділять, що і спричиняє подальшу потребу збирати їх із батьків.
Коли ми запитали у голови відділу освіти влітку 2017 року про оновлення та ремонт комп’ютерної техніки в школі №1, то відповідь була проста: директор школи навіть не говорила на цю тему з керівництвом відділу освіти, вже не говорячи про оформлення відповідного бюджетного запиту у кошторисі, починаючи з 2014 року.
Тому перш ніж скидатися коштами на ремонт школи, спочатку поцікавтесь, чому дані витрати не були включені у витратну частину її кошторису в поточному році.