"Бугурт як метод відновлення та інструмент допомоги військовим ветеранам". Інтерв’ю із засновницею і керівницею організації "Бугурт Січ" Оленою Кречет
Колись бугурт був видовищем для лицарів, а сьогодні це унікальний спосіб відновлення для військових ветеранів в Україні. Цей вид спорту, який бере свій початок із Середньовіччя, набув нового значення, адже об'єднав історичну реконструкцію, фізичну реабілітацію та психологічну підтримку військових ветеранів. Його методика дозволяє відновити здоров'я після поранень і контузій, а також зміцнити психіку. Олена Кречет, засновниця і керівниця проєкту "Бугурт Січ", спеціально для медіа "Погляд" розповіла про діяльність організації та роль бугурту в реабілітації військових ветеранів.
- Розкажіть, будь ласка, що означає слово "бугурт", звідки і коли воно прийшло в Україну?
- Бугурт це дуже старе давньонімецьке слово. Ним позначали лицарські бої загін на загін. Взагалі в Україні існує офіційний вид спорту "Середньовічний бій", а бугурт – одна з його номінацій. Це, власне, групові бої, які бувають різні за кількістю: 3 на 3, 5 на 5 чи 10 на 10. Бугурт – номінація групових лицарських боїв. Саме тому ми обрали назву "Бугурт Січ" для нашого проєкту, адже бугурт – це групова військова взаємодія, яка була у наших пращурів і такою залишилась донині.
- Коли почали відбуватися тренування з цього виду спорту?
- Дуже давно. Я займаюсь цим спортом більше 20 років. Бугурт – така субкультура, велика течія, яка нерозривно пов'язана з живою історією, з вивченням різних яскравих історичних подій. Як інструмент для відновлення військових ми взяли приклад з американців. Вони навіть зняли документальний фільм про те, як така взаємодія допомагає відновитися військовим ветеранам. У 2021 році ми створили громадську організацію "Бугурт Січ", яка займається саме імплементацією цього виду спорту й адаптацією для ветеранів із різними потребами.
У листопаді 2021 року ми почали нашу діяльність, а в лютому 2022-го більша частина наших засновників пішла захищати Україну. Залишилася я і ще одна дівчина. Ми займалися волонтеркою, і нам було просто не до розвитку проєкту. До нього ми повернулися в 2023 році, і власне, започаткували такий потужний напрямок у "Лісовій поляні" (Центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів МОЗ України "Лісова поляна", – прим. ред.). Це державний заклад для відновлення військових ветеранів, де ми у співпраці з психологами і реабілітологами закладу запроваджуємо бугурт як метод відновлення та інструмент допомоги військовим ветеранам.
- Як проходять тренування? Які використовуєте обладунки?
- Оскільки це жива історія, то мають бути металеві обладунки, які відповідають історичним аналогам. Але ми використовуємо м’які обладунки, бо вони адаптивні і підходять для занять із різними травмами, навіть із контузіями, якщо займатися з професійним тренером. М'які обладунки максимально захищають і при цьому не важкі. Це не таке велике навантаження як від історичних аналогів обладунків. Разом із тим вони дають можливість повноконтактної взаємодії, що дуже класно підходить для випуску пари, агресії…
- Проводите якісь змагання?
- Ми проводимо свої турніри. У жовтні був перший турнір "Лицарі нового часу". Долучилося так багато людей, що ми замість задуманих трьох номінацій зробили лише одну, яка тривала весь день.
До існуючих професійних турнірів ми залучаємо наших учасників, випускників, ветеранів. Так, восени вони брали участь у двох турнірах у Луцьку і Вінниці. З Луцька вони привезли ІІ місце в боях 10 на 10, а з Вінниці – ІІІ місце в номінації "Довгий меч".
- Як долучаються військові ветерани до цього виду спорту?
- Ми широко про себе розповідаємо. На сторінках "Бугурт Січ" в соцмережах є форма для реєстрації на тренування. Ми маємо кілька залів по Києву, тож можна записатись на тренування у зручний зал. Всі тренування для військових ветеранів і членів їх родин безкоштовні. Ми надаємо все необхідне обладнання для проведення тренувань, тобто будь-який бажаючий може прийти і принаймні хоча б спробувати.
- Яку саме допомогу надає цей вид спорту?
- Існує такий термін як біопсихосоціальний підхід, який охоплює різні сфери, що гармонійно поєднуються разом. (Біопсихосоціальний підхід визначає людину як цілісний організм, у якому біологічні, психологічні та соціальні чинники перебувають у постійному взаємозв'язку, – прим. ред).
Відновлення і реабілітація мають починатися з базових фізичних навантажень. Це обов'язково. Ми будуємо спільноту самодопомоги, навчаємо наших тренерів, викладачів для того, щоб вони могли, хоча б базово правильно підтримати, направити до психолога тощо. Це соціальна сфера, тому що військові ветерани долучаються до турнірів і заходів, взаємодіють один з одним, можуть повертатися до цивільного життя і, власне, інтегруватися.
Саме тому це такий великий проєкт, який охоплює дуже різні сфери. Кожна з них безпосередньо впливає на відновлення і реабілітацію.
Проте не потрібно докладати надзусиль. Це має бути цікавий рух взагалі, яким я і наші тренери займаємось більше 20 років. Це цікава взаємодія, величезне хобі, пов'язане з лицарськими боями, живою історією. І ми намагаємося долучати до цього руху і військових ветеранів.
У нас є локація, на якій ми проводимо заходи. Ми їх називаємо "Січова ватра". Там ми неформально спілкуємося, обговорюємо історію, правила лицарських турнірів, взаємодії і поведінки.
Ми там навіть традиційну кухню вивчаємо.
Тож тут неможливо виокремити якийсь один напрямок і тільки ним займатися. Він так чи інакше пов'язаний з усим іншим.
Ми проводимо комплексні заходи для того, щоб кожен, хто прийде, міг знайти для себе щось цікаве. Комусь буде цікавий спорт.
Хтось прийде і скаже: "Я не хочу спорт, я хочу просто посидіти і відпочивати".
І це також можливо. Інший скаже: "Я просто хочу з кимось поговорити, хто мене може зрозуміти".
І це теж можливо. Саме тому ми розбудовуємо бугурт не як суто спортивний напрямок, а як спільноту.
- Тому, крім тренувань, є ще й лекції, кухня і всі бажаючі можуть долучитися?
- Так, ми анонсуємо ці заходи, тож всі бажаючі можуть долучитися. Ми не робимо ніяких обмежень. У нас є й адаптивні варіанти взаємодії. Ми можемо приїхати на ветеранські заходи і провести там наші активності.
Декілька разів відбувалися заходи з боями на колісних кріслах. І це дуже класно хлопцям заходить, бо так само дає вивільнення емоцій.
Ми шукаємо в нашій діяльності різні види взаємодії, щоб доєднатися міг будь-хто.
Стан стресу – це коктейль гормонів, який дає нам сили активно щось зробити: або перемогти ворога, або втекти від нього.
І, власне, тут люди можуть реалізувати стрес і дати йому вихід, бо це буквально: ти б'єш або біжиш. Саме тому це допомагає.
Бувають випадки, коли люди приходять до нас і не можуть заспокоїтися через велику кількість адреналіну. Наші тренери вчать, як контролювати та використовувати свою агресію, виходячи на ристалище (це наше місце для боїв).
Фото для публікації надані "Бугурт Січ".
Розмову вела журналістка і ведуча Марія Марчук, матеріал для публікації підготувала літературна редакторка Надія Проценко. Продюсерка та редакторка проєкту Наталія Зіневич. Розміщення матеріалу редакторки сайту Марини Литвиненко.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.