Новини
Суспільство
Здоров'я
Новини світу

Більшість людей залишаться здоровими, а людство виживе, – Нобелівський лауреат про епідемію коронавірусу


Лауреат Нобелівської премії Майкл Левітт, всесвітньовідомий біофізик, дослідження якого лежать в області обчислювальної біології, не винайшов ні лікування, ні ліки, а просто зробив те, що у нього виходить найкраще: проаналізував цифри. Статистика привела його до висновку, що, незважаючи на похмурі прогнози, поширення вірусу буде зупинено.

Свій перший прогноз він зробив для Китаю і він виявився вірним: з 7 лютого кількість нових випадків захворювання, що реєструються кожен день, стала зменшуватися. Через тиждень рівень смертності теж почала падати. Можливо, він не фахівець в області епідеміології, але Левітт розбирається в розрахунках і статистиці, сказав він «Calcalist».

Довідково:
Майкл Левітт є лауреатом Нобелівської премії з хімії 2013 року разом із Мартіном Карплусом й Арі Варшелем «за розвиток багатомасштабних моделей комплексних хімічних систем».

Коли 1 лютого Левітт почав аналізувати дані, в Хубеї було 1800 нових випадків щодня, і протягом шести днів це число досягло 4700, сказав він.

«А потім, 7 лютого, кількість нових випадків зараження почала скорочуватися і це скорочення не припинялося. Через тиждень те ж саме відбулося з кількістю загиблих. Ця різка зміна кривої позначило серединну точку і дозволила краще прогнозувати, коли закінчиться пандемія. Виходячи з цього, я прийшов до висновку, що ситуація в усьому Китаї покращиться протягом двох тижнів. І дійсно, зараз дуже мало нових випадків зараження». – розповів вчений, зазначивши, що вірус, ймовірно, зникне з Китаю до кінця березня.

Спочатку, за словами Левітта, кожен пацієнт з коронавірусом в Китаї заражав в середньому 2,2 людини в день – це експоненціальне зростання, яке може привести тільки до катастрофи. Але потім темпи зростання почали падати, і кількість нових щоденних заражень зараз близько до нуля.

«Коли мова йде про хвороби, це дуже лякає людей, тому що вони постійно чують про нові випадки кожен день. Але той факт, що рівень зараження сповільнюється, означає, що кінець пандемії близький», – за словами Левітта, для цього є кілька причин. – «У моделях експоненціального зростання ви припускаєте, що нові люди можуть заражатися кожен день, тому що ви продовжуєте зустрічати нових людей. Але, якщо врахувати своє власне коло спілкування, ви в основному кожен день зустрічаєте одних і тих самих людей. Ви можете зустріти нових людей в громадському транспорті, але навіть в автобусі через якийсь час більшість пасажирів будуть або інфіковані, або несприйнятливі».

Інша причина, по якій рівень інфікування сповільнилося, пов'язана з рекомендаціями про фізичну дистанціювання. І чим більше людство наразі буде дотримуватися цього правила, тим більше воно зможе контролювати інфекцію. Таким чином, в цих умовах носій вірусу буде заражати лише 1,5 людини кожні три дні, і швидкість зараження буде продовжувати знижуватися.

Але, за словами Левітта, карантин має велике значення, але є й інші чинники.

«Ми знаємо, що в Китаї був майже повний карантин, люди виходили з дому тільки для того, щоб зробити важливі покупки, і уникали контактів з іншими людьми. В Ухані, де була найбільша кількість випадків зараження в провінції Хубей, кожен мав шанс заразитися, але тільки 3% заразилися», – пояснив він. – «Навіть на«Diamond Princes »(круїзному кораблі, ураженому вірусом – ред.), рівень зараження не перевищував 20%».

Ґрунтуючись на цій статистиці, сказав Левітт, він прийшов до висновку, що багато людей просто природно несприйнятливі до вірусу. Проте, звісно, сплеск випадків в Італії викликає занепокоєння, але, за його оцінками, це є результатом більш високого відсотка літніх людей серед італійського населення, ніж в Китаї.

І хоча Левітт уникає робити глобальні прогнози, він розповів, що у Китаї кількість нових випадків зараження скоро досягне нуля, а Південна Корея вже подолала серединну точку і вже може побачити кінець епідемії. Щодо решти світу:

«Це закінчиться, коли всі хворі будуть зустрічатися тільки з тими, кого вони вже заразили», – сказав вчений. – «Ось моє послання: ви повинні думати про коронавірус, як про важкий грип. Так, він в чотири – вісім разів сильніше звичайного грипу, і все ж більшість людей залишаться здоровими, а людство виживе».