Безкоштовні пологи в Україні – міф чи реальність?
Хоч медицина в Україні і безкоштовна, але народити сьогодні нового громадянина, не заплативши за це від 8 до 50 тисяч гривень у державних пологових будинках, нереально. Зокрема, у перинатальних центрах на базі державних пологових будинків природні пологи і комфортна палата офіційно коштують від 11 до 18 тис. грн. Існує послуга VIP-обслуговування, вартість такого пакета – 16-31 тис. грн. Тож наразі безкоштовні пологи в Україні є міфом.
Цю корупційну прогалину уряд взявся виправляти – і вже у цьому році обіцяють, що Програма медичних гарантій (або гарантований пакет медичних послуг) запрацює в повному обсязі. Так, Національна служба здоров'я України з 1 квітня 2020 року за кожну породіллю буде виплачувати медичним установам 8500 гривень. У цю суму будуть входити:
- фізіологічні пологи і кесарів розтин,
- ліки,
- стандартна палата,
- знеболення при пологах,
- моніторинг стану жінки та дитини,
- вакцинація немовляти,
- медична допомога в критичних станах.
Якщо в пологовому будинку спробують вимагати гроші з породіллі або її рідних за стандартні послуги, то такий пологовий будинок втратить контракт з НСЗУ.
Для породіллі послуга буде безоплатною, незалежно від того, чи будуть фізіологічні пологи чи кесарів розтин (ургентний або плановий).
Аби заклад міг укласти договір з НСЗУ на надання послуг за цим пріоритетним напрямом, він повинен мати цілодобовий доступ до базових досліджень, застосовувати заходи зі зниження больових відчуттів під час пологів, мати постійний запас та швидкий доступ до компонентів крові (у режимі 24/7).
Додатково заробляти в пологових будинках зможуть, наприклад, на палатах поліпшеного типу. За них у середньому потрібно доплачувати дві-три тисячі гривень і ще тисячу окремо – за харчування. Особистий лікар з 1 квітня також буде коштувати додаткову суму, але вона буде фіксованою і з неї будуть сплачуватись податки.
У Києві вже почалася конкуренція за породіль. Почали оновлювати палати, робити ремонти, приводити в порядок обладнання. З квітня найбільше фінансування отримають ті пологові будинки, які частіше вибирають жінки, оскільки місце проживання тепер не має значення.
Але поки що цього блага для майбутніх батьків немає, і люди при так званій безкоштовній медицині мають доплачувати за адекватні умови в пологових будинках, гарне ставлення з боку лікарів, вносити благодійні внески, «дякувати» лікарям у конвертах та платити за медикаменти. Така поки що реальність. Час покаже, чи зміниться вона з 1 квітня цього року чи все залишиться лише на рівні обіцянок.
Джерела: Адвокат права, НСЗУ