Новини
Культура
Дати
Україна-суспільство
Київ

Автор знаменитого «Чорного квадрата» народився 142 роки тому в Києві


В цей день 23 лютого 1879 року у столиці, в українсько-польскій католицькій сім'ї Северина та Людвіки Малевичів народився майбутній художник Казимир Малевич.

фото з відкритих джерел

Радянський та український художник-авангардист, визначний діяч українського авангарду, засновник супрематизму, один з фундаторів кубофутуризму, педагог, теоретик мистецтва був членом «товариства голів земної кулі», повідомляє Вікіпедія.

фото з відкритих джерел

Біографічні відомості

Раніше вважалося, що місцем народження Малевича є будинок, що не зберігся до цього часу, за адресою Бульйонська вулиця, 15. За останніми дослідженнями, місцем народження художника був будинок його тітки Марії Оржеховської за Жилянською вулицею, нині ця територія — між двома житловими будинками: комплексом «Дипломат Холл» та сусідньою будівлею 1970—1980 років. Батько був інженером цукрового виробництва, тому сім'я часто переїжджала з одного містечка до іншого, від однієї цукроварні до іншої.

Про художній напрямок та діяльність митця

Став одним із засновників абстрактного мистецтва. 1915 року започаткував новий модерністський напрям у мистецтві — супрематизм. 7 грудня 1915 року вперше виставив картину «Чорний квадрат на білому тлі», яка перетворилася на ікону абстрактного мистецтва. Згодом з'являється картина «Біле і чорне». Малевич видавав журнал Supremus (1916).

У 1927–1930 викладав у Київському художньому інституті, де в цей час працювали Федір Кричевський, Михайло Бойчук, Віктор Пальмов, Вадим Меллер, Олександр Богомазов, Володимир Татлін, Василь Касіян, мав намір працювати з О. Архипенком. Але початок репресій в Україні проти інтелігенції змусив Малевича знову повернутись у тодішній Ленінград.

Відомі полотна художника та їхня оцінка

На світовому арт-ринку представлена мізерна кількість робіт Казимира Малевича. Всі роботи відомого абстракціоніста знаходяться в музейних колекціях по всьому світі. На аукціони потрапило не більше десятка робіт, які спадкоємці Малевича змогли відсудити у декількох музеїв. Якщо якась композиція і потрапляє на торги, то ця подія безумовно стає сенсацією, а колекціонери готові платити десятки мільйонів, щоб мати у своїй збірці твір відомого майстра, повідомляє artslooker.

фото artslooker

«Супрематична композиція», 1916. Полотно, олія. 88,5 х 71. Продана на аукціоні Christie’s, Нью-Йорк, 15 травня 2018 року за $ 85,8 млн.

фото artslooker

«Містичний супрематизм (Чорний хрест на червоному овалі)», 1920-1922. Полотно, олія. 100,2 х 59,2. Проданий на аукціоні Sotheby’s, Нью-Йорк, 5 листопада 2015 року за $ 37,77 млн.

фото artslooker

«Супрематична композиція № 18», 1915. Полотно, олія. 53,3 х 53,3. Продана на аукціоні Sotheby’s, Лондон, 24 червня 2015 року за $ 33,76 млн

До рейтингу не включено продаж четвертого варіанту «Чорного Квадрата» 1932 року, яку московський аукціонний дім «Гелос» виставляв на відкриті торги у 2002 році під час розпродажу колекції Інкомбанку. Попередня оцінка тоді склала $ 1 млн. За цю суму картину до торгів купив бізнесмен Володимир Потанін і віддав її в Ермітаж в Петербурзі. За словами керівників «Гелоса», їм тоді пропонували більше, але відкрито продавати не дозволило керівництво держави.

фото hermitagemuseum

Раніше «Погляд» повідомляв про ірпінця Владислава Задворського, який пройшов перший (кваліфікаційний) етап відбору на участь у міжнародному мистецькому пленері «Кращий художник/The best artist 2021».

Також ми розповідали, що садиба відомого художника Матвія Донцова знову під загрозою знищення та забудови. Долю охоронного статусу пам’ятки місцевого значення вирішували на засіданні комісії з питань культури виконкому Ірпінської міськради.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.