Новини
Всесвіт

Астрономи розкрили загадку «зниклої» гігантської екзопланети


Відкрита більше десяти років тому екзопланета Дагон (Dagon, початкова назва Fomalhaut b), як виявилося, ніколи не існувала. До такого висновку прийшли астрофізики з університету Арізони, які провели перший детальний аналіз знімків телескопа Hubble, отриманих з 2004 по 2014 роки.

Дослідження було опубліковано в журналі PNAS, коротко про нього розповідає прес-реліз команди Hubble.

У 2004 і 2006 роках космічний телескоп Хаббл сфотографував зірку Фомальгаут – альфу сузір'я Південна Риба, яка віддалена від нас на 25 світлових років. Це молодий об'єкт, чий вік сягає всього 200-300 мільйонів років. Її маса в 2,3 рази перевершує сонячну, а світність в 16 разів вища.

Фомальгаут оточений великим протопланетним диском, що складається з щільного газу і крижаного пилу, з якого згодом будуть формуватися планети. Затемнення в центрі, нагадує зіницю, є коронографічною маскою. Тобто, рівень яскравості зірки в кадрі применшують, щоб розглянути деталі об'єкта. Все разом це формує «Око Саурона» – саме таку неофіційну назву отримала система Фомальгаута.

Однак «око» – не найцікавіше, що вдалося розгледіти «Хабблу». На краю осколкового диска астрономи зафіксували невеликий об'єкт, який в 2008 році був визнаний екзопланетою – однієї з небагатьох, яку вдалося знайти в видимому світлі. Вчені визначили, що це газовий гігант, який спочатку отримав позначення Фомальгаут b, а згодом отримав ім'я Дагон, на честь семітського божества.

Планета Дагон вважалася одним з перших газових гігантів, які перебувають в зоні прямої видимості телескопів. Вже при перших дослідженнях планети вчені натрапили на незвичайні дані. Як зазначалося, зірка Фомальгаут ще «молода», а отже, планети, що обертаються навколо неї, також досить молоді, теплі, а значить повинні випускати інфрачервоне випромінювання. Оптичне світіння Дагона було синім і при цьому незвичайно яскравим. Таке явище не узгоджується з відомими моделями формування планет.

Астрономи намагалися знайти пояснення особливостям космічного об'єкта, але жодне з них не знаходило підтвердження. Крім того, з'ясувалося, що орбіта Дагона не викликала гравітаційні збурення при перетині кільця уламків, що також не властиво планетам. У зв'язку з цим ряд вчених спробували виключити небесне тіло з числа екзопланет, але у даного рішення були свої противники.

Андраш Гаспар і Джордж Рік, що дослідили знімки з Hubble, спочатку виявили згасання світіння планети, а потім і те, що вона взагалі зникла.

«Архівні дані з апарату і найсвіжіші дані з системи Фомальгаут показали характеристики, які в сукупності доводять, що об'єкт розміром з планету, ніколи не існував взагалі», – стверджує Гаспар.

Вчені вважають, що в оману їх ввело рідкісне явище – зіткнення двох планетезималей, в результаті якого виникла величезна хмара дрібних частинок. За попередніми розрахунками, наразі ця хмара розширилася до розмірів, що перевищують орбіту Землі навколо Сонця.

«Таки зіткнення надзвичайно рідкісні, і ми дійсно стали свідками одного з них. Ми вважаємо, що опинилися в потрібному місці і в потрібний час, щоб засвідчити таку поді за допомогою космічного телескопа», – сказав Андрас Гаспар.

Проте, варто зазначити, що справу про зникнення екзопланети ніхто не поспішає. Дослідники продовжать вивчати систему Фомальгаута за допомогою телескопів нового покоління, таких як «Джеймс Уебб». Тим не менш, у даний час версія про зіткнення двох планетезималей не зустріла жодної критики з боку вченого співтовариства.

Читайте також:
«Двійника» Землі знайшли в 300 світлових роках від Сонячної системи
Астрономи виявили «супер–Землю» лише за 90 світлових років від нас
Телескоп TESS виявив свою першу екзопланету в зоні населеності