Новини
Всесвіт

Астрономи виявили планету з дощами з дорогоцінного каміння

Рубіни та сапфіри там практично "падають з неба".

Астрономи виявили планету з дощами з дорогоцінного каміння - зображення
Фото: NASA/JPL-Caltech

Міжнародна команда астрономів уперше вивчила атмосферу на темному боці газового гіганта, який відкрили ще кілька років тому. Аналіз показав, що він має хмари, що складаються з різних металів, а на поверхню цієї планети випадають опади у вигляді дорогоцінного каміння, повідомляють на сайті Астрономічного інституту імені Макса Планка. Йдеться про аналіз атмосфери екзопланети WASP-121b. Це потужний газовий гігант, який майже вдвічі перевершує за своїми розмірами Юпітер Сонячної системи.

Планету віднесено до класу надгарячих юпітерів. Вперше її помітили у 2015 році на орбіті навколо зірки, що розташована на відстані близько 850 світлових років від Землі. Але тільки зараз вченим удалося вивчити її фізичні характеристики.

Встановлено, що WASP-121b має одну з найкоротших орбіт, відомих науці. Вона здійснює один оберт навколо своєї зірки всього за 30 годин. Особливістю цього об'єкта є те, що він завжди обернений до своєї зірки однією денною стороною, інша – завжди обернена у бік відкритого космосу.

Цікаво, що в атмосфері на денному боці астрономи виявили водяну пару. Однак циркуляція води на цій планеті зовсім не схожа на земну. На нашій планеті вода спочатку випаровується, потім конденсується у хмари та проливається дощем.

На планеті WASP-121b кругообіг води набагато інтенсивніший. Дослідження показало, що на денному боці атоми води буквально розриваються на ще дрібніші частини, причому відбувається це за величезної температури приблизно 2730 градусів за Цельсієм. Ці атоми відносить на нічний бік, де нижчі температури дозволяють їм рекомбінувати і перетворюватися на молекули води, які знову вирушають на денний бік, де цикл починається знову. Цей кругообіг води підтримується вітрами, швидкість яких досягає п'яти кілометрів на секунду.

Але ще цікавішим відкриттям виявилося те, що в атмосфері планети циркулює не лише вода. Астрономи виявили, що на нічному боці утворюються хмари із заліза та корунду – мінералу, з якого складаються рубіни та сапфіри. Ці хмари теж здатні переміщатися на денний бік, де високі поверхневі температури плавлять метали, доводячи їх до газоподібного стану. У процесі може випадати дощ із дорогоцінного каміння, який проливається з корундових хмар.

Нагадаємо, в США розпочали продаж квитків для польоту в космос.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.