"Артеку" – 95: дитячий табір в сучасних реаліях
16 червня Міжнародний дитячий центр "Артек" відзначив 95-річчя. Зараз працюють три табори з такою назвою: один в анексованому Криму, і два українських - під Києвом і в Карпатах. Так, як у 2014 році Росія «націоналізувала» кримський табір, уряд України вважає його роботу незаконної в умовах окупації.
За словами, Дарини Мухи, заступинці директора Міжнародного дитячого центру «Артек» на материковій України, легендарний табір не обов'язково повинен знаходитися в Криму.
"Артек" - це не стіни, а система цінностей і люди, які несуть ці цінності дітям. У 2014 році почалася нова історія українського "Артека", коли ми відкрилися на базі санаторію "Пуща-Водиця" під Києвом. Там велика територія - 74 гектари, і все було переобладнано для дітей. Зараз в рік у нас відпочиває понад 13 тисяч вихованців - це і за бюджетний, і за свій рахунок", – зазначила вона
Крім того, Дарина Муха розповіла, що до пільгових категорій відносяться переможці різних конкурсів: лауреати всеукраїнських та міжнародних. Вони їдуть безкоштовно, а районні та обласні - отримують знижку на путівки. Також це діти-сироти, діти з багатодітних, малозабезпечених сімей, діти з інвалідністю.
"У нас багато педагогів і вожатих, які приїхали разом з нами з Криму в 2014 році. Прямо зараз ми готуємося відкритися, чекаємо, коли нам вже дозволять працювати", – додала заступниця.
"Артеку" під Києвом має велику територія з добре розвиненою інфраструктурою, в тому числі спортивної. Працює культурний центр - це арт-студії і арт-майстерні для розвитку творчих здібностей. Є освітній центр - це установа нового формату, яке орієнтоване на неформальну освіту, розвинені скаутинг і туристичні маршрути для дітей, є великий басейн і озеро. Крім того, функціонує лікувальна база. Протягом 2016-2020 року в дитячому центрі оздоровилися та відпочили більше 40 тисяч дітей та молоді.
Також у 2014 році був створенний "Артека" в Карпатах. На його думку Олександра Шевченка, народного депутата і засновника гірськолижного курорту "Буковель" , саме це допомогло відстояти бренд в боротьбі з керівництвом російського табору в Криму.
"Ми зробили такий спільний бренд "Артек-Буковель", який залишився за нашою державою, і росіяни дуже переживали через це. Якби ми не досягли успіху тоді, навряд чи Україна й далі змогла б користуватися назвою "Артек". Табір в Буковелі знаходиться на березі так званого Гуцульського моря - це найбільше озеро в Карпатах, з глибиною до десяти метрів. Тут безпечно і комфортно. За шість сезонів у нас відпочило близько 60 тисяч дітей. З них половина приїхала за власні кошти, половина - за соціальними програмами, абсолютно безкоштовно", – зауважив він.
У червні анексований "Артек" приймає тільки дітей з Криму, а з липня він повинен відкритися для приїжджих з Росії. Тритижневе перебування обійдеться приблизно тисяча доларів. У той же час путівка в "Артек" на материковій частині України 15 тисяч гривень - це близько 500 доларів.
Джерело: Крым. Реалии; Artek.UA.