Апсайклінг по-Вишгородськи
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1001_Bank_Mysha.jpg)
Багатодітні родини району сповідують філософію «другого життя» речам, що вийшли з ужитку і залучають до цього все більшу кількість людей
Слово «апсайклінг» багатьом ще не знайоме, а тим часом саме явище прекрасно відоме багатьом: це коли із старих непотрібних речей робиш щось нове, та ще й з творчих підходом.
Так, ще прабабусі наші мали звичку нічого не викидати – одяг, наприклад, перешивати й перелицьовувати, а коли він уже зовсім зношувався, ще й робити з нього килимки. Матеріальна можливість не аж так ощадливо ставитись до речей роблять таку звичку не аж такою актуальною. А тим часом багато текстилю люди просто викидають, тим самим збільшуючи масу звалищ, а отже – й навантаження на довкілля.
Втім, поступове відродження економного ставлення до речей, пов’язане не так з матеріальною скрутою, як з турботою про довкілля, набуває все більшої популярності.
ДОВІКА Термін «upcycling» у перекладі з англійської означає переробку, вторинне використання або навіть «нове життя» речей. Для одних це хобі, для інших ремесло. Цей спосіб переробки непотрібних речей є творчим процесом, адже завдяки кмітливості й таланту в результаті виходить абсолютно новий й досить корисний в повсякденні виріб.
Зокрема, у Вишгороді, по вулиці Київській, 10, уже півроку діє Банк одягу, організований асоціацією багатодітних родин «Перлина». Сюди люди можуть принести ті речі, які стали їм не потрібними (діти виросли, чоловік поправився, дружина схудла…), а інші можуть прийти і взяти те, що їм необхідне. Таким чином період «життя» речей продовжується.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1001_Bank_Bank.jpg)
Іноді можна сформувати безкоштовно цілий гардероб. «Буває, що люди дзвонять і просять, наприклад, одяг на хлопчика, 10 років? І ми намагаємося підібрати необхідне», розповідає керівник Вишгородського міського відділення «Перлини» Яна Мунтян.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1001_Kondratyuk-1500x2000.jpg)
«Але інколи буває, що люди приносять речі, які вже не можна носити через дефекти, які з’явились під час використання речі. Десь протертості, плями… А сама річ добротна, з якісної тканини. І ось тоді виникла ідея звернутись до апсайклінгу – тобто дати друге життя речам, але використовуючи при цьому творчий підхід, - каже голова асоціації «Перлина» Ольга Кондратюк. –Приміром, багатодітна мама з селища Димера Ірина Швачко з старих речей шиє прекрасні торбинки, мішечки для спортивної форми – симпатичні, вони подобаються багатьом, адже вона підходить до цього з фантазією».
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1001_Bank_torby.jpg)
Про творчі вироби Ірини Швачко «Погляд» уже писав. Тим більш приємно було познайомитися з майстринею. Ірина розповіла, що шиття для неї – хобі, і що вона із задоволенням займається попросту перешиванням, а по модному – апсайклінгом. Зараз отримала своєрідне «замовлення» - пошити фартушки із старих чоловічих сорочок для дитячого садка. «Спинки сорочок найменше зношуються, і вони прекрасно для цього підходять, - каже Ірина. – І для дітей цікаво допомагати вихователькам накривати на стіл у групі в таких фартушках – як справжні господині!»
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1001_Bank_Kashperska.jpg)
Ідею апсайклінгу підхоплюють і діти. Відповідальна за роботу Банку одягу Ольга Кашперська продемонструвала журналістам «Погляду» сумочку, яку пошила власноруч її 12-річна донька Діана. Вочевидь, дівчинці подобається ця справа, бо вона дала мамі «завдання» – вияснити у Ірини Швачко деякі нюанси оздоблення сумок, і Ірина із задоволенням надала консультацію.
«Звичайно, хотілось би, щоб глибина використання непотрібних речей була більшою, але нам це поки що не по кишені – одна машина з переробки текстилю коштує 50 тисяч євро. Втім, радує те, що дещо вдається робити – і для довкілля, і для людей», - зауважує Ольга Кондратюк.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1001_Bank_stelazh.jpg)