Новини
Суспільство
Екологія
Дати
Повітря

35 років як почали захищати: сьогодні День озону


Сьогодні, 16 вересня, міжнародна спільнота відзначає 35 років з початку впровадження заходів щодо захисту озонового шару.

Фото: pixabay.com

У цей день в далекому 1985 році уряди країн світу прийняли ряд документів, спрямованих на обмеження використання 99% озоноруйнівних речовин. Тому 16 вересня на планеті відзначають Всесвітній день озону.

«У День озону ми відзначаємо 35 років Віденської конвенції щодо захисту озонового шару. Ця конвенція та її Монреальський протокол об'єднали світ у боротьбі з викидами газів, що створюють діру в озоновому шарі. Ця модель міжнародної співпраці поставила озоновий шар на шлях відновлення, захисту здоров'я людей та екосистем. Така співпраця демонструє, що коли люди працюють разом, вони можуть вирішити проблеми глобального масштабу», – сказала у своєму відеозверненні до Всесвітнього дня озону виконавчий директор UNEP (Програма ООН з охорони навколишнього середовища) Інгер Андерсон.

Нагадаємо, за попереднім прогнозом вчених, озоновий шар Землі може повністю відновитися через 40 років.

У свою чергу у ВМО наголошують на необхідності зберігати пильність. Так, цього року повідомлялося про рекордне скорочення озонового шару над Арктикою. Він досяг найнижчих показників за всю історію спостережень, що, на думку експертів, було викликано присутністю в атмосфері озоноруйнівних речовин, які потрапили туди в результаті діяльності людини, і дуже низькими зимовими температурами в стратосфері.

Експерти вважають, що виснаження озонового шару могло б стати ще більш значним, якби не Монреальський протокол. Але оскільки вони залишаються в атмосфері протягом декількох десятиліть, їхня концентрація все ще досить висока, і це призводить до руйнування озону.

Монреальський протокол був підписаний 16 вересня 1987 року в Монреалі (Канада). Він встановлює графік поетапного припинення виробництва і споживання ОРВ (озоноруйнівні речовини). Загалом, в рамках цього документу, заборонено виробництво і використання більш ніж 100 видів хімікатів. Наразі сторонами Монреальського протоколу є 197 країн.

«Давайте надихнемося тим, як ми працювали разом для збереження озонового шару і застосуємо ту саму волю для оздоровлення планети та формування світлого майбутнього для всього людства», – закликав генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш.

Чому озоновий шар важливий?

Озоновий шар – це шар атмосфери (стратосфери), в межах якого концентрація молекул озону (О3) в 10 разів вища, ніж біля поверхні Землі. Озоновий шар лежить в стратосфері на висоті від 15 до 35 км. Завдяки порівняно високій концентрації озону тут інтенсивно поглинається ультрафіолетова частина сонячної радіації.

Тому озоновий шар має виняткове значення для розвитку життя на Землі, перешкоджаючи потраплянню на поверхню планети короткохвильового ультрафіолетового проміння, згубного для живих організмів.

Взагалі, на думку вчених, до кінця століття на Землі може зникнути 558 видів ссавців. Крім того, «Погляд» повідомляв, що в американському штаті Нью-Мексико перелітні птахи гинуть у великій кількості при загадкових обставинах. А нещодавно стало відомо, що в Африці при загадкових обставин загинуло понад 350 слонів. Уряд Ботсвани поки не отримав результати аналізів, які можуть пролити світло на масову загибель цих тварин.