Суспільство
Культура
Події
Хороші новини
Київ

27 років Київському академічному музично-драматичному циганському театру "Романс"


23 лютого 2020 року колектив Київського академічного музично-драматичного циганського театру "Романс" відзначив 27-річчя. В Україні наразі це єдиний державний ромський національний театр, який працює під керівництвом художнього керівника, народного артиста України Ігоря Крикунова.

Театр створений в Києві у 1993 році і є першим та єдиним в Україні державним професійним циганським театром. Працює у жанрах класичного романсу, музичної драматургії та національного фольклору. Розміщується театр на проспекті Перемоги, 38.

День народження на сцені. Навіщо глядачі приходять до циганського театру «Романс»? За настроєм. Більшість вистав – комедії, але в кожній з них є життєві моменти, над якими глядач неодмінно замислиться. Також у репертуарі є драма «Вожак» – про геноцид ромів під час Другої світової війни.

сцена зі спектаклю "Вожак"

Про проблеми

Люди менше ходять у театр, ніж років 30 – 40 тому. Якщо раніше театр був одним із небагатьох задоволень, доступних пересічному громадянину, то зараз очі розбігаються. Кінотеатри, розважальні центри... Але чи можна порівнювати кіномистецтво, коли ти дивишся на гру актора через скляний монітор, з грою актора на сцені, на відстані витягнутої руки, коли спостерігаєш за його емоціями.

– Раніше не лише інтелігенція ходила в театри, а й таксисти, бармени. Сьогодні на різних спектаклях я бачу різні категорії глядачів. Глядачі змінились. Якщо раніше в театр ходили у вечірніх сукнях та костюмах з метеликами, то зараз – у напівспортивному одязі. Глядача потрібно формувати, – розмірковує Ігор Миколайович Крикунов.

Ще одна проблема – відсутність вітчизняних драматургів.

– Вони не знають, про що писати, і хто сьогодні є героєм у нашому суспільстві, з кого брати приклад. Потрібно формувати в новій державі нового героя, нову героїню. Історія – це гарно. Але ж не можна лише на ній сидіти. Потрібно сьогоднішній час розібрати на психофізичні молекули. Але робити це толерантно, – вважає Ігор Крикунов.

Про міжнародну співпрацю

Крім України, в Європі циганські театри державою фінансуються лише у Словаччині та Росії. В інших країнах – маленькі театральні трупи, переважно грантові.

Циганський академічний музично-драматичний театр «Романс» представлятиме Україну на міжнародній арені. Театр став одним із головних партнерів міжнародного проєкту «Європейський ромський театр», який проходитиме за фінансової підтримки Євросоюзу, а також за сприяння Департаменту культури КМДА. У проєкті беруть участь ромські театри Угорщини, Румунії, Австрії, Німеччини, Іспанії. Вже у травні представники з усіх країн-учасниць з’їдуться до Києва на семінар «Драматургія в циганському театрі». А восени 2020 року в Угорщині відбудеться фестиваль театрального мистецтва, куди поїде й «Романс».

Україна, в якій існує державний циганський театр, демонструє приклад багатьом країнам. Крім того, це гарно вплине на імідж України, зацікавить потенційних туристів і заохотить їх відвідати нашу країну.

– Ми їдемо представляти державу та мудрість її національної політики, – додає Ігор Крикунов.